Brytyjski „Daily Mail” pisze już o 11 miejscach na Śląsku, gdzie zostały ukryte tony złota i bezcenne dzieła sztuki.

Brytyjski „Daily Mail” pisze już o 11 miejscach na Śląsku, gdzie zostały ukryte tony złota i bezcenne dzieła sztuki.

10 marca 2019 27 przez administrator

Otrzymany przez śląską fundację dokument, wymieniający miejsca ukrycia nazistowskich skarbów, rozpala wyobraźnię na całym świecie. Brytyjski „Daily Mail” poświęcił „Dziennikowi wojennemu” z 1945 r. obszerny artykuł.

28 ton złota i skradzionych dzieł sztuki – pisze brytyjska gazeta. To wszystko znajdować się może w 11 miejscach na Śląsku, których lokalizacje są dokładnie wymienione w „Dzienniku wojennym”.

„Daily Mail” donosi o 260 ciężarówkach, które wieźć miały tzw. skarby nazistów. Informuje aż o 28 tonach złota, które było zdeponowane w Reichsbanku.

W jednej ze skrytek, jak pisze „Daily Mail”, ukryte zostały złote monety, medale, wyroby jubilerskie i waluta. Należały do zamożnych obywateli, którzy przekazali je służbom państwowym Rzeszy w celu ukrycia przed nacierającym frontem.

„Daily Mail” pisze również (o czym i my wcześniej informowaliśmy) o 47 arcydziełach wielkich malarzy, skradzionych z kolekcji francuskich. Wymienieni zostali następujący artyści: Botticelli, Rubens, Cezanne, Carravagio, Monet, Dürer, Raffael i Rembrandt.

Brytyjska gazeta obszernie cytuje Dariusa Franza Dziewiatka oraz Romana Furmaniaka z fundacji „Śląski Pomost” w Opolu, która jest w posiadaniu wyjątkowego dokumentu. Przytacza również opinię Joanny Lamparskiej, historyka zajmującego się od lat skarbami, które naziści ukryć mieli na terenie Polski. Joanna Lamparska uważa, że skarbów nie uda się odnaleźć. Gdyby bowiem rzeczywiście ktoś miał wiedzę na temat skrytek zawierających skarby, nie ujawniałby tego całemu światu. Dodaje, że sam „Dziennik wojenny” jest skarbem niezwykłej wartości.

***
Fot. Pixabay.