Tramwaj na Południe – kamień milowy tego przedsięwzięcia.

Tramwaj na Południe – kamień milowy tego przedsięwzięcia.

13 marca 2019 13 przez administrator

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczęła konsultacje społeczne tzw. raportu oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

To zwieńczenie kilkudziesięciu miesięcy pracy – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. – Biorąc pod uwagę głosy mieszkańców ostatecznie dokonaliśmy kilku korekt w w przebiegu trasy zaprezentowanej w 2016 roku – dodaje.

Najważniejsza modyfikacja dotyczy przebiegu trasy na ostatnim odcinku. Tory zostaną poprowadzone wzdłuż ulicy Bażantów na dłuższym odcinku niż zakładano pierwotnie.

Przystanek przy ulicy Radockiego będzie powiększony. W przyszłości stanie się miejscem spinającym dodatkowe linie autobusowe, w tym busów elektrycznych kursujących po osiedlu Odrodzenia oraz po terenach mieszkaniowych na południe od ulicy Bażantów, by dowozić mieszkańców do przystanków tramwajowych.

Kilka lat temu obliczano, że koszt inwestycji wyniesie 110 mln. zł. Ogromna część tej sumy to pieniądze Unii Europejskiej. Dziś wiadomo, że koszty muszą być wyższe (wzrost cen). Władze Katowic podjęły decyzję, że na to bardzo ważne przedsięwzięcie pieniądze muszą znaleźć się w miejskim budżecie, nawet jeśli trzeba będzie ich dołożyć.

Nowa trasa będzie miała długość 5 km. Zacznie się przy obecnej pętli Brynowskiej. Zakończy się przy kolejnym Centrum Przesiadkowym Kostuchna, ulokowanym przy ul. Bażantów, powyżej skrzyżowania z ul. Zabłockiego.

Na nowej trasie będzie 6 przystanków. Podróż z tego końcowego na Rynek ma trwać w godzinach szczytu 20-24 min.

Konsultacje dokumentu potrwają do 1 kwietnia. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pytania i uwagi pisemnie (na adres Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, pl. Grunwaldzki 8/10, 40-127 Katowice) lub elektronicznie (na adres sekretariat.katowice@rdos.gov.pl) Pełna treść dokumentu znajduje się na stronie www.bip.katowice.rdos.gov.pl (w zakładce „Obwieszczenia i zawiadomienia”).

***
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Grupa
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Źródło i fot.: BP UM Katowice. Poniżej mapa przebiegu nowej trasy wraz z przystankami (aby powiększyć – kliknij) i zapowiedzi innych naszych publikacji.

Uzbrojeni w broń palną gangsterzy napadli na bank w Katowicach. W czasie napadu, oprócz pracowników banku byli tam również klienci.

Skarby nazistów i niezwykła opowieść o ostatnich miesiącach II wojny światowej. Ujawnione zostały fragmenty „Dziennika wojennego” (Kriegstagebuch), opisującego operację ukrywania złota, bezcennych dzieł sztuki i innych przedmiotów o niezwykłej wartości.

To była potężna eksplozja. Uszkodziła budynek. Doszło do wycieku duszącego gazu.

Znowu awantura o zakaz handlu w niedziele. Czy zostanie zniesiony bądź zmodyfikowany?

Groza na dwupasmówce. Pijak za kierownicą tira. Ale zabił inny kierowca.

Wraca sprawa Parku Śląskiego i ogromnej ilości drzew do wycięcia. Co potem? Biurowce, bloki mieszkalne, a może centrum handlowe?

Nadział się na pręt w płocie, który z każdą kolejną próbą uwolnienia, wbijał się coraz głębiej. Wyjąc z bólu zwrócił na siebie uwagę.

Konfiskata samochodu za brak ubezpieczenia OC! To kara bardzo surowa, jednak oni sądzą, że konieczna.

Brytyjski „Daily Mail” pisze już o 11 miejscach na Śląsku, gdzie zostały ukryte tony złota i bezcenne dzieła sztuki.