Tramwaj na Południe – kamień milowy tego przedsięwzięcia.

Tramwaj na Południe – kamień milowy tego przedsięwzięcia.

13 marca 2019 13 przez administrator

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczęła konsultacje społeczne tzw. raportu oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

To zwieńczenie kilkudziesięciu miesięcy pracy ? mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. ? Biorąc pod uwagę głosy mieszkańców ostatecznie dokonaliśmy kilku korekt w w przebiegu trasy zaprezentowanej w 2016 roku ? dodaje.

Najważniejsza modyfikacja dotyczy przebiegu trasy na ostatnim odcinku. Tory zostaną poprowadzone wzdłuż ulicy Bażantów na dłuższym odcinku niż zakładano pierwotnie.

Przystanek przy ulicy Radockiego będzie powiększony. W przyszłości stanie się miejscem spinającym dodatkowe linie autobusowe, w tym busów elektrycznych kursujących po osiedlu Odrodzenia oraz po terenach mieszkaniowych na południe od ulicy Bażantów, by dowozić mieszkańców do przystanków tramwajowych.

Kilka lat temu obliczano, że koszt inwestycji wyniesie 110 mln. zł. Ogromna część tej sumy to pieniądze Unii Europejskiej. Dziś wiadomo, że koszty muszą być wyższe (wzrost cen). Władze Katowic podjęły decyzję, że na to bardzo ważne przedsięwzięcie pieniądze muszą znaleźć się w miejskim budżecie, nawet jeśli trzeba będzie ich dołożyć.

Nowa trasa będzie miała długość 5 km. Zacznie się przy obecnej pętli Brynowskiej. Zakończy się przy kolejnym Centrum Przesiadkowym Kostuchna, ulokowanym przy ul. Bażantów, powyżej skrzyżowania z ul. Zabłockiego.

Na nowej trasie będzie 6 przystanków. Podróż z tego końcowego na Rynek ma trwać w godzinach szczytu 20-24 min.

Konsultacje dokumentu potrwają do 1 kwietnia. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pytania i uwagi pisemnie (na adres Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, pl. Grunwaldzki 8/10, 40-127 Katowice) lub elektronicznie (na adres sekretariat.katowice@rdos.gov.pl) Pełna treść dokumentu znajduje się na stronie www.bip.katowice.rdos.gov.pl (w zakładce ?Obwieszczenia i zawiadomienia?).

***

Źródło i fot.: BP UM Katowice. Poniżej mapa przebiegu nowej trasy wraz z przystankami (aby powiększyć – kliknij) i zapowiedzi innych naszych publikacji.