Konfiskata samochodu za brak ubezpieczenia OC! To kara bardzo surowa, jednak oni sądzą, że konieczna.

Konfiskata samochodu za brak ubezpieczenia OC! To kara bardzo surowa, jednak oni sądzą, że konieczna.

12 marca 2019 10 przez administrator

Nowe drakońskie przepisy obowiązywać mają na obszarze całej Unii Europejskiej. Rośnie liczba wypadków spowodowanych przez kierowców, którzy uchylają się od obowiązku posiadania tego ubezpieczenia. Parlament Europejski postanowił temu przeciwdziałać.

Jest jeszcze jedna związana z tym bardzo istotna wiadomość. Do wychwytywania samochodów bez OC proponuje się wykorzystywać systemy kamer rozpoznających numery rejestracyjne. Są one stosowane m. in. na autostradach słowackich, węgierskich (kontrola opłat) czy w wielu lasach Niemiec. Kamery takie posiada również policja wielu krajów w radiowozach.

Oczywiście konfiskata samochodu byłaby ostatecznością. Dodajmy, że już dziś brak OC bywa bardzo bolesny. Kierowca-uczestnik wypadku, który nie miał tego ubezpieczenia, płaci sowitą grzywnę. Następnie dochodzi się od niego pokrycia wszelkich kolejnych kosztów. Jeśli w wypadku ucierpiały jakieś osoby, ponosi nie tylko odpowiedzialność karną, lecz ciążą na nim zobowiązania finansowe sięgające setek tysięcy a nawet milionów zł.

***