Wraca sprawa Parku Śląskiego i ogromnej ilości drzew do wycięcia. Co potem? Biurowce, bloki mieszkalne, a może centrum handlowe?

Wraca sprawa Parku Śląskiego i ogromnej ilości drzew do wycięcia. Co potem? Biurowce, bloki mieszkalne, a może centrum handlowe?

14 marca 2019 11 przez administrator

W ubiegłym roku mieszkańców Katowic, Chorzowa i okolic zbulwersował fakt, że na obrzeżach Parku Śląskiego ma powstać kilkanaście bloków mieszkalnych, liczących od pięciu do dziewięciu pięter. Inwestorem miała być- spółka Green Park Silesia, której członkowie zarządu nabyli działkę w 2017 roku, jeszcze zanim zarejestrowali spółkę.

Oficjalnie miały tam powstać budynki użyteczności publicznej, przeznaczone do celów wystawienniczych, usługowych, konferencyjnych. Miały tam być m.in. biura, lokale gastronomiczne czy odbywać się koncerty.

Green Park Silesia była chyba pierwszą firmą w naszym województwie, która złożyła wniosek o przekwalifikowanie działki na mocy specustawy mieszkaniowej. Pod presją opinii społecznej radni Chorzowa nie zgodzili się na budowę osiedla, utrzymując pierwotny plan zagospodarowania przestrzennego. Okazuje się jednak, że to wcale nie koniec problemów.
Właściciel terenu, czyli Green Park Silesia właśnie złożył w chorzowskim urzędzie miasta wniosek o pozwolenie wycięcia 1300 drzew.
Wiadomo na razie tylko tyle, że spółka zamierza przygotować na tym terenie inwestycję o charakterze zgodnym z planem pierwotnym, czyli o charakterze handlowo-usługowym.

Jak podkreślił Łukasz Gorczowski, jeden ze wspólników Green Park Silesia, osiedle mieszkaniowe nie wymagałoby tak ogromnej wycinki drzew, ale ostateczna decyzja wciąż należy do radnych Chorzowa.

Sytuacja ciągle wydaje się patowa. Tak naprawdę nie wiadomo, co zamierza z tym terenem zrobić spółka. Najczarniejsze obawy dotyczą kolejnego centrum handlowego. Poza tym, nawet jeśli nie powstanie osiedle wybudowane przez Green Park Silesia, z dużym prawdopodobieństwem powstaną inne, ponieważ o wiele większą działkę, tę na której mieściła się feralna zawalona hala MTK, nabył znany śląski deweloper ? firma ATAL, budująca już w całej Polsce. Czyżby więc los tych terenów był już przesądzony?

***

Fot. Ratujmy Park Śląski.