Groza na dwupasmówce. Pijak za kierownicą tira. Ale zabił inny kierowca.

Groza na dwupasmówce. Pijak za kierownicą tira. Ale zabił inny kierowca.

14 marca 2019 27 przez administrator

Pijany kierowca jechał krajową Jedynką. Miał pecha, ponieważ przed wyjazdem w trasę nie sprawdził strony na Facebooku Informacje Drogowe – Śląsk i Okolice. Są tam zamieszczane m.in. informacje ostrzegające o tym, kiedy i w których miejscach na drogach Katowic i innych miejscowości Metropolii Katowickiej prowadzone są policyjne kontrole.

Pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymano w Tychach. Badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 1 promil alkoholu. Rzecz jasna nie pozwolono mu dalej jechać. Grożą mu nawet dwa lata więzienia.

Grozy ciąg dalszy. Tym razem w Siemianowicach Śląskich. Tam z kolei policjanci patrolujący nocą ulice miasta zauważyli samochód, który jadąc wężykiem, znajdował się raz na swojej części jezdni, a raz po stronie przeciwnej.

Samochód zatrzymano. Po otwarciu drzwi auta policjanci wyczuli charakterystyczną woń alkoholu. Kazali kierowcy wysiąść. Ten miał z tym poważne problemy. Nie potrafił też utrzymać równowagi. Miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że nie posiada prawa jazdy.

Inny pijak za kierownicą zabił kilka dni temu kobietę. Do tragedii doszło w niedzielę 10 marca w okolicach skrzyżowania drogi 790 z ul. Kazdębie w Dąbrowie Górniczej. Około 14.30 35-letni sosnowiczanin na łuku drogi stracił panowanie nad kierownicą. Swoim renaultem zderzył się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwka golfem.

Pasażerka golfa, 39-letnia kobieta, zginęła na miejscu. Kierowca renault miał ponad 3 promile alkoholu we krwi.

I dlatego właśnie ostrzeganie przed kontrolami trzeźwości to działanie co najmniej nieodpowiedzialne. Tymczasem na stronie Informacje Drogowe – Śląsk i Okolice czytamy (to wybrany przykład):

„Kontrola świeżości oddechu, Będzin Grodziec, przy zakładzie pogrzebowym”.

Autorka wpisu zamieściła go 13 marca o godz. 7.42. Od tragedii w Dąbrowie Górniczej minęły zaledwie trzy dni.

Jakaś osoba w komentarzu pod tym ostrzeżeniem zauważyła: „O kontrolach trzeźwości nie informuje się innych, bo są po to, aby wyeliminować pijanych kierowców z dróg i potencjalnych sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym”.

Na to jeden z administratorów strony: „Najpierw należy zapoznać się z regulaminem, a później udawać mądrego. Nigdy na odwrót. Nagrody rozdane”.

Nie wiemy, jaką miał ten pan nagrodę na myśli. Ani dlaczego niestosowne było zwrócenie uwagi, że to przestroga dla osób stanowiących śmiertelne zagrożenie. W każdym razie regulamin tej grupy stanowi:

„Informacje o wszystkich istotnych sprawach i zdarzeniach na drogach Śląska, w myśl zasady „kontrola to kontrola”. Nie wnikamy w powód! Widzisz? Piszesz i informujesz”.

Apelujemy do administratorów o zmianę podejścia. A ponieważ jedna z tych osób straszy nas prawnikami, jako dowód zamieszczamy print screen wpisu i drugi z zapisem regulaminu (aby powiększyć kliknij). Szanowni administratorzy. Bardzo prosimy was o zmianę nastawienia. Ostrzeganie pijanych kierowców nie jest działaniem w interesie publicznym. Nie jest działaniem nawet w interesie ten pani, która ostrzegała przed kontrolą trzeźwości w Grodźcu.

***

Na zdjęciu: miejsce wypadku w Dąbrowie Górniczej. Fot. KMP w Dąbrowie Górniczej.