Znowu awantura o zakaz handlu w niedziele. Czy zostanie zniesiony bądź zmodyfikowany?

Znowu awantura o zakaz handlu w niedziele. Czy zostanie zniesiony bądź zmodyfikowany?

14 marca 2019 11 przez administrator

„Jednym z celów, takim cichym marzeniem, było to, żeby polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało”. To wypowiedź premiera Mateusz Morawieckiego.

„Jeśli zakaz handlu w niedzielę nie przyniósł planowego efektu, będziemy weryfikować rozwiązania”. To z kolei powiedziała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

O co chodzi? Z początkiem tego roku zakaz handlu w niedziele został zaostrzony. I rząd się z tego wycofa? A może w ogóle wycofa się z tego zakazu?

W ostatnich dniach na ręce premiera wpłynęła petycja z apelem o liberalizację zakazu. podpisało ją 500 właścicieli małych sklepów. Możemy w niej przeczytać m.in. to, że w pierwszym roku obowiązywania zakazu upadło 16 tys. małych sklepów. A przecież im ten zakaz miał pomóc.

Rządowi eksperci sugerują wycofanie się z rozwiązań wprowadzonych w tym roku. Ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby utrzymanie modelu, w którym połowa niedziel w miesiącu jest handlowa, a połowa nie.

Naszym skromnym zdaniem powinno być czytelnie. Albo zakaz we wszystkie niedziele. Albo w żadną. Albo naprzemiennie, począwszy od pierwszej niedzieli miesiąca handlowej bądź niehandlowej. Tak aby każdy z nas wiedział, jak jest, a nie musiał zgadywać.

***
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Grupa
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Uzbrojeni w broń palną gangsterzy napadli na bank w Katowicach. W czasie napadu, oprócz pracowników banku byli tam również klienci.

Dramat na drogach. Stanęły tysiące samochodów.

Policjant z Katowic uratował pasażerów płonącego autobusu komunikacji miejskiej. Kierowca pojazdu nie zdawał sobie sprawy, że autobus się pali.

Skarby nazistów i niezwykła opowieść o ostatnich miesiącach II wojny światowej. Ujawnione zostały fragmenty „Dziennika wojennego” (Kriegstagebuch), opisującego operację ukrywania złota, bezcennych dzieł sztuki i innych przedmiotów o niezwykłej wartości.

To była potężna eksplozja. Uszkodziła budynek. Doszło do wycieku duszącego gazu.

Groza na dwupasmówce. Pijak za kierownicą tira. Ale zabił inny kierowca.

Wraca sprawa Parku Śląskiego i ogromnej ilości drzew do wycięcia. Co potem? Biurowce, bloki mieszkalne, a może centrum handlowe?

Tramwaj na Południe – kamień milowy tego przedsięwzięcia.

Nadział się na pręt w płocie, który z każdą kolejną próbą uwolnienia, wbijał się coraz głębiej. Wyjąc z bólu zwrócił na siebie uwagę.

Wreszcie koniec problemów z pierwszym centrum przesiadkowym w Katowicach. Niesforni będą musieli zapłacić karę wynoszącą kilkaset zł.