Znowu awantura o zakaz handlu w niedziele. Czy zostanie zniesiony bądź zmodyfikowany?

Znowu awantura o zakaz handlu w niedziele. Czy zostanie zniesiony bądź zmodyfikowany?

14 marca 2019 9 przez administrator

„Jednym z celów, takim cichym marzeniem, było to, żeby polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało”. To wypowiedź premiera Mateusz Morawieckiego.

„Jeśli zakaz handlu w niedzielę nie przyniósł planowego efektu, będziemy weryfikować rozwiązania”. To z kolei powiedziała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

O co chodzi? Z początkiem tego roku zakaz handlu w niedziele został zaostrzony. I rząd się z tego wycofa? A może w ogóle wycofa się z tego zakazu?

W ostatnich dniach na ręce premiera wpłynęła petycja z apelem o liberalizację zakazu. podpisało ją 500 właścicieli małych sklepów. Możemy w niej przeczytać m.in. to, że w pierwszym roku obowiązywania zakazu upadło 16 tys. małych sklepów. A przecież im ten zakaz miał pomóc.

Rządowi eksperci sugerują wycofanie się z rozwiązań wprowadzonych w tym roku. Ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby utrzymanie modelu, w którym połowa niedziel w miesiącu jest handlowa, a połowa nie.

Naszym skromnym zdaniem powinno być czytelnie. Albo zakaz we wszystkie niedziele. Albo w żadną. Albo naprzemiennie, począwszy od pierwszej niedzieli miesiąca handlowej bądź niehandlowej. Tak aby każdy z nas wiedział, jak jest, a nie musiał zgadywać.

***
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Grupa
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Śląska Izba Skarbowa: wielka akcja dotycząca podatników – klientów galerii handlowych.

Dramat na drogach. Stanęły tysiące samochodów.

Policjant z Katowic uratował pasażerów płonącego autobusu komunikacji miejskiej. Kierowca pojazdu nie zdawał sobie sprawy, że autobus się pali.

Skarby nazistów i niezwykła opowieść o ostatnich miesiącach II wojny światowej. Ujawnione zostały fragmenty „Dziennika wojennego” (Kriegstagebuch), opisującego operację ukrywania złota, bezcennych dzieł sztuki i innych przedmiotów o niezwykłej wartości.

To była potężna eksplozja. Uszkodziła budynek. Doszło do wycieku duszącego gazu.

Groza na dwupasmówce. Pijak za kierownicą tira. Ale zabił inny kierowca.

Czujniki, które ostrzegać mają katowiczan przed zagrożeniem zdrowia oraz życia. Są już na naszych ulicach.

Wraca sprawa Parku Śląskiego i ogromnej ilości drzew do wycięcia. Co potem? Biurowce, bloki mieszkalne, a może centrum handlowe?

Tramwaj na Południe – kamień milowy tego przedsięwzięcia.

Nadział się na pręt w płocie, który z każdą kolejną próbą uwolnienia, wbijał się coraz głębiej. Wyjąc z bólu zwrócił na siebie uwagę.

Konfiskata samochodu za brak ubezpieczenia OC! To kara bardzo surowa, jednak oni sądzą, że konieczna.

Ten złodziej, mimo że na nagraniu jest doskonale widoczny, od miesięcy pozostaje nieuchwytny.

Wreszcie koniec problemów z pierwszym centrum przesiadkowym w Katowicach. Niesforni będą musieli zapłacić karę wynoszącą kilkaset zł.