Co druga Polka, która na nią zachoruje – umiera. Władze Katowic finansują szczepienie chroniące przed tą straszną chorobą.

Co druga Polka, która na nią zachoruje – umiera. Władze Katowic finansują szczepienie chroniące przed tą straszną chorobą.

7 marca 2019 11 przez administrator

Ruszyła kolejna akcja bezpłatnych szczepień p/HPV dla dziewcząt klas VII szkół podstawowych. Statystyki pokazują, że co druga Polka chorująca na raka szyjki macicy umiera.

W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc. Ponad 1/3 zgonów dotyczy kobiet w wieku 15-49 lat. W Polsce ponad 70% wszystkich przypadków zachorowań na raka szyjki macicy jest wywołanych przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

W związku z tym miasto Katowice od 2014 roku corocznie realizuje „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”, w ramach którego przeprowadzane są bezpłatne szczepienia p/HPV dla dziewcząt w klasach VII szkół podstawowych (dawniej klasach I szkół gimnazjalnych), czyli w wieku 14 lat.

Właśnie rusza kolejna edycja Programu, w ramach którego realizowane są:

1) zajęcia edukacyjne osobno dla dziewcząt i chłopców, a także dla ich rodziców/opiekunów prawnych (45 minut),

2) akcja szczepień składająca się z podania bezpłatnych dawek szczepionki w wyznaczonych przez producenta terminach – za pisemną zgodą rodziców/opiekunów prawnych.

W latach 2014-2018 zgłaszalność do szczepień wynosiła ok. 65% uprawnionych uczennic (ponad 600 dziewcząt rocznie). Od 2019 roku dziewczęta będą szczepione nową, 9-walentną szczepionką Gardasil 9 (w latach 2014-2018 – 4-walentną Silgard). Rodzice dowiadują się o możliwości skorzystania z programu w szkołach.

Rodzice przede wszystkim obawiają się czy szczepionki p/HPV są bezpieczne. Autor Programu, dr hab. Bogdan Michalski – specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej – zwraca uwagę, że wiele badań potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki p/HPV. Są one zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, Światową Organizację Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne czy Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

***
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Grupa
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Źródło: UM Katowice. Fot. Pixabay.

Bieg Harpagana to wyzwanie dla prawdziwych twardzieli. W tym roku będzie niezwykle widowiskowy, nad czym czuwać ma specjals z jednostki GROM.

Brytyjski „Daily Mail” pisze już o 11 miejscach na Śląsku, gdzie zostały ukryte tony złota i bezcenne dzieła sztuki.

Bandyta udawał pana z wodociągów. Gdy 86-letnia staruszka wpuściła go do mieszkania, obezwładnił ją i zrabował 80 tys. zł. Następnie się ukrywał. Wpadł, gdy udawał pana z elektrowni.

Samobójca na wiadukcie nad DTŚ. A oni sobie kpią.

Sezon palenia traw rozpoczęty. Ogień podłożony na nieużytkach dotarł do parkingu i całkowicie strawił 6 samochodów, a 4 kolejne nadpalił.