Dziś Katowice były jedynym z większych polskich miast, w którym zanotowano podwyższony ich poziom. Są kilka razy bardziej szkodliwe od dwutlenku siarki i niemal dziesięciokrotnie bardziej niebezpieczne od tlenku węgla.

Dziś Katowice były jedynym z większych polskich miast, w którym zanotowano podwyższony ich poziom. Są kilka razy bardziej szkodliwe od dwutlenku siarki i niemal dziesięciokrotnie bardziej niebezpieczne od tlenku węgla.

21 maja 2019 Wyłączono przez administrator

Samobójca specjalnie wybrał to miejsce. Czekał aż nadjedzie pociąg, by z dużej wysokości rzucić się wprost przed lokomotywę.

W naszym mieście zanotowano dziś podwyższony poziom tlenków azotu. Ta, zdawałoby się, nieistotna informacja ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

Tlenki azotu należą do najgroźniejszych związków zanieczyszczających atmosferę a niestety, jesteśmy skazani na ich obecność, szczególnie w dużych miastach. To dlatego, że ich głównym źródłem emisji są samochody.

Teraz i oni już tego nie wytrzymali. Choć ciężko uwierzyć, że tam zaczęły się demonstracje.

Im większy ruch ? tym większe jest ich stężenie. Na wsi z kolei ich źródłem są nawozy sztuczne.

Istnieje sześć różnych związków chemicznych złożonych z atomów tlenu i azotu. Jednak szczególnie szkodliwe są dwa: tlenek azotu (NO) i dwutlenek azotu (NO2).

Mieszkańcy tej części Katowic są w szoku. Przeraził ich pomysł Tauronu. Podpisy pod protestem zbierane nieomal w każdym sklepie.

To one przyczyniają się do powstawania smogu, przy czym sam tlenek azotu, choć drażniący, nie jest groźny. Jednak szybko przekształca się w dwutlenek azotu wskutek utleniania.

W Polsce co roku wskutek długotrwałej ekspozycji na dwutlenek azotu umiera 1,6 tys. osób rocznie. Już krótki kontakt z tym gazem działa drażniąco na spojówki oraz śluzówki nosa i gardła.

Aż pięć wypadków z udziałem dzikich zwierząt. I tylko jednego dnia.

Podrażniony jest układ oddechowy. Mogą wystąpić duszności, kłucie w klatce piersiowej, krótszy oddech i większa podatność na infekcje dróg oddechowych.

Skutki długotrwałego narażenia na CO2 są o wiele poważniejsze ? to astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz nowotwory, szczególnie piersi i płuc.

Wreszcie w Katowicach. Elektryczne skutery i hulajnogi na minuty. Nowością jest to, że można je pozostawiać w dowolnym miejscu.

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***

Wodne harce wracają. Nie tylko w Dolinie Trzech Stawów.

 

 

 

Wielka rewolucja drogowo-budowlana w Katowicach. Nowe terminy i szereg bardzo ważnych zmian. Jest ich tak wiele, że uruchomiono specjalną usługę informacyjną.

 

 

 

Ewakuowano osoby znajdujące się w bezpośredniej strefie zagrożenia wybuchem. Cały odcinek ulicy został zamknięty. Również dla przejeżdżających tamtędy tramwajów.

 

 

 

Drogowa Trasa Średnicowa częściowo wyłączana z ruchu.

 

 

 

Ostrzeżenie inspekcji sanitarnej. Skażona żywność trafiła do sprzedaży.