Mieszkańcy tej części Katowic są w szoku. Przeraził ich pomysł Tauronu. Podpisy pod protestem zbierane nieomal w każdym sklepie.

Mieszkańcy tej części Katowic są w szoku. Przeraził ich pomysł Tauronu. Podpisy pod protestem zbierane nieomal w każdym sklepie.

18 maja 2019 Wyłączono przez administrator

Samochód wjechał w tłum świętujących ludzi.

Mieszkańcy Koszutki są w szoku! Tauron chce wycinać drzewa. I to gdzie? W tych fragmentach dzielnicy, które są ulubionymi miejscami wypoczynku nie tylko mieszkańców Koszutki.

Chodzi o na plac Grunwaldzki i o park Budnioka. Nic więc dziwnego, że niemal we wszystkich sklepach dzielnicy zbierane są podpisy pod protestem.

Ciągle jeszcze nie można im sprawić pogrzebu.

Koszutka to jedna z najbardziej zielonych dzielnic Katowic. Plac Grunwaldzki i Asza (nieoficjalna nazwa parku Budnioka) to miejsca, które są nierozerwalnie związane z tą częścią miasta – i to niemal od chwili jej powstania. To tu chodzi się odpoczywać wśród zieleni i na spacer z dziećmi.
Kilkanaście lat temu zostały przebudowane – najpierw plac Grunwaldzki a potem park Budnioka. Powstały nowe place zabaw, postawiono nowe ławki.

Miłośnicy serów. Sieć marketów ostrzega przed skażeniem dwóch z nich groźną toksyną. Kilkanaście osób trafiło do szpitali.
Obydwa miejsca mają jednak pecha. Ponad nimi przebiega linia energetyczna. Dlatego Tauron domaga się wycięcia 28 drzew, które jego zdaniem zagrażają przewodom.

Tauron wystosował wniosek o zgodę na wycinkę bezpośrednio do urzędu marszałkowskiego, pomijając Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM). Ponumerowano już wiele drzew, znajdujących się i na placu Grunwaldzkim, i wzdłuż ulicy Morcinka, a także w parku za kinem Kosmos oraz w parku Budnioka.

To Polak! Dostanie połowę z 90 mln euro, czyli 193 miliony 396 tys. 500 zł. Skreślił właściwe numerki i rozbił bank.

Wiadomość, że firma energetyczna zamierza wycinać drzewa mieszkańców oburzyła do granic możliwości. Tym bardziej, że firma energetyczna zamierza to zrobić za plecami ZZM. W wielu sklepach zbierane są podpisy w obronie drzew.

Zdaniem ZZM drzewa, które kilkanaście lat temu zostały zasadzone na Grunwaldzkim, to gatunki niskie, które w żadnym razie nie mogą zagrozić sieci energetycznej. Jeszcze większy dystans pomiędzy siecią a drzewami zachowany jest na Aszy, która leży dużo niżej w stosunku do reszty dzielnicy.

Czy drzewa koniecznie musi spotkać zagłada?

Po raz pierwszy w swojej ponad stuletniej historii zostanie otwarty dla zwiedzających. I tylko na jedną noc.

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***

Wreszcie w Katowicach. Elektryczne skutery i hulajnogi na minuty. Nowością jest to, że można je pozostawiać w dowolnym miejscu.

 

 

 

Potworny ogrom zniszczeń. Zielone płuca Katowic giną. Widok jest przerażający (zdjęcia).

 

 

 

Wielka defilada w Katowicach. Drogową Trasą Średnicową przejadą czołgi, działa samobieżne, rosomaki, hammery i pojazdy na wyposażeniu specjalsów z GROM. Nad nimi myśliwce F-16, śmigłowce i transportowce.

 

 

 

Karetka? Niech sobie postoi z nami.

14 maja 2019 Wyłącz

Karetka? Niech sobie postoi z nami.

 

 

 

Zagrożenie eksplozją w jednym z katowickich wieżowców. Ewakuacja całego budynku.