Praktyki totalitarne na drodze? Do katowickiego sądu trafił wniosek o wyłączenie urządzeń kontrolujących czy kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość.

Praktyki totalitarne na drodze? Do katowickiego sądu trafił wniosek o wyłączenie urządzeń kontrolujących czy kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość.

23 marca 2019 12 przez administrator

Autor pozwu, którym jest nasz czytelnik – tyszanin – podkreśla, że nie jest przeciwnikiem kontroli prędkości na drogach. Piratów drogowych trzeba ścigać, gdyż powodują oni zagrożenie. Nie może jednak odbywać się to nielegalnie i z pogwałceniem obowiązujących przepisów.

Inwigilowanie prawidłowo jadących kierowców i zakładanie, że być może jednak złamią oni przepisy, to skandaliczna praktyka, nosząca znamiona totalitarne. Tak twierdzi nasz czytelnik.

W Tarnowskich Górach, na drodze krajowej nr 11, Inspekcja Transportu Drogowego zainstalowała odcinkowy pomiar prędkości (OPP). Podobny system działa w okolicach Gliwic, kolejne – w innych miejscach w kraju. Problem w tym, że urządzenia OPP w sposób ciągły zbierają dane o przejeżdżających tamtędy samochodach. Również o tych, których kierowcy nie popełnili wykroczenia, nie popełnią tego wykroczenia i nie są podejrzani o to, że mogą je popełnić. Albo inaczej – wszyscy z założenia są podejrzani, że złamią prawo.

Kierowca (nasz czytelnik) bardzo często jeździ tą drogą. Uznał, że jest nielegalnie inwigilowany, naruszana jest bowiem jego prywatność, prawo do ochrony wizerunku, a służby państwowe gromadzą dzięki OPP informacje o tym, kiedy i w jakim kierunku podróżuje on wspomnianą drogą.

Nasz czytelnik sprawdził, że żadna ustawa i żaden przepis nie zezwala na inwigilację kierowców z założeniem, że być może w przyszłości popełnią oni wykroczenie drogowe. Dlatego skierował on pozew do Sądu Okręgowego w Katowicach.

Podobny problem rozpatrywał już sąd w Niemczech. Sąd w Hanowerze nakazał wyłączenie pierwszego w Niemczech OPP:

„System rejestruje tablice wszystkich przejeżdżających pojazdów, nie tylko tych, które przekraczają prędkość. Taki sposób zbierania informacji jest niezgodny z także z prawem EU. Sąd stwierdził, że w przepisach brakuje podstawy prawnej do automatycznego zapisu danych wszystkich pojazdów poruszających się drogą tylko dlatego, że któryś z kierujących w przyszłości może popełnić wykroczenie. Takie zbieranie informacji „a priori” stanowi naruszenie zasad demokratycznego państwa prawa i jest przejawem praktyk totalitarnych”.

Kierowca domaga się wyłączenia OPP w Tarnowskich Górach na czas badania sprawy przez sąd, a docelowo wyłączenia OPP. Kontrole prędkości na drodze są konieczne, lecz powinny być wykonywane zgodnie z prawem. Kamery monitoringu miejskiego w Katowicach czy monitoringów w centrach handlowych działają zgodnie z przepisami prawa – ITD również powinna dostosować wdrażane rozwiązania do obowiązujących regulacji.

Od siebie dodajmy, że OPP to zwykłe wyrzucanie pieniędzy. Kierowców ostrzegają znaki, że wjeżdżają do strefy gdzie mierzona jest prędkość. System nie służy więc eliminowaniu czy karaniu piratów drogowych. A jest bardzo kosztowny.

***
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Grupa
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Te ostrzeżenia budzą nasz szczególny sprzeciw. Dotyczą kontroli trzeźwości kierowców. Mimo apeli oraz protestów zamieszczane są uparcie i nadal.

Po 9 latach od znalezienia ciała policja ogłasza apel o pomoc w identyfikacji zmarłego.

Koleje Śląskie uczyć będą pasażerów… kultury.

Żywność w popularnej sieci marketów skażona groźną bakterią. Wykryto również inne skażone artykuły spożywcze.

Członek terrorystycznego komanda „państwa islamskiego” w katowickim sądzie.

Nie pojechał dalej, gdyż autem wjechał na teren robót drogowych i utknął. Nie uciekł, gdyż słaniał się na nogach. Chciał ominąć kontrolę?

Na nic były protesty. Ma być plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

Paraliż, ciężka choroba, śmierć. To mogą być skutki niewinnego spaceru. Katowicki magistrat szykuje ostrzegawczą kampanię.

Zakaz handlu w niedziele stanie się fikcją? Pierwsza sieć handlową uczyniła wyłom. Wygrała wszystkie procesy. Jej sklepy mogą być czynne.

Znowu awantura o zakaz handlu w niedziele. Czy zostanie zniesiony bądź zmodyfikowany?