Katedra z tytanu. I nie jest to żaden żart.

Katedra z tytanu. I nie jest to żaden żart.

12 maja 2019 Wyłączono przez administrator

Mieli lecieć na wymarzoną majówkę, ale nie wpuszczono ich do samolotu w Pyrzowicach. Policja poszukuje kolejnych osób potraktowanych w ten sposób.

Do późnej jesieni ma potrwać remont kopuły Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Wymieniona ma zostać więźba dachowa – czyli drewniany szkielet. Kopuła poddana zostanie też termoizolacji i pokryta nowymi płatami blachy tytanowo-cynkowej.

Remont katedry trwa od pięciu lat. Pod koniec października ubiegłego roku zakończono restaurację dolomitowej elewacji. Ta, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, była czyszczona, a wszelkie ubytki ? uzupełniane.

Chuligański wybryk zagrażał zdrowiu i mieniu ludzi. Wśród poszkodowanych jedna poważnie ranna osoba. Trafiła do szpitala.

Świątynia otrzymała też od katowickiej archidiecezji nowe drzwi z brązu. Były one prezentem urodzinowym z okazji 63 rocznicy konsekracji, która przypadła na 30 października.

Brązowe drzwi prowadzą do krypty. Są ozdobione płaskorzeźbami sześciu herbów wszystkich dotychczasowych biskupów katowickich.

Podatek od zjedzonych już dawno hamburgerów. To nie żart.

Remont katedry kosztował ponad 9 mln. zł. Głównym inwestorem jest Archidiecezja Katowicka, która pokryła ponad połowę kosztów inwestycji. Reszta pieniędzy pochodzi od Urzędu Miasta Katowice, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwatora zabytków. Niewykluczone, że remont kopuły wesprze finansowo również urząd marszałkowski.

Na zdjęciu: patrząc na kopułę katowickiej katedry nie sposób nie pomyśleć o tym, do czego doszło niedawno w Paryżu. Trzymajmy więc kciuki za to, by prace prowadzone tutaj, zakończyły się w terminie i bez żadnych nieprzewidzianych niespodzianek.

Odnaleziono matkę martwego noworodka.

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***

Wypadek autobusu wiozącego dzieci z przedszkola w Rudzie Śląskiej. Niektóre dzieci są ranne.

 

 

 

Matka dla ukochanego dziecka zrobi wszystko. Dobrze o tym wiedzieli, dlatego ją zastraszyli.

 

 

 

Jechali autostradą. Nagle poczuła gwałtowne skurcze. Właśnie zaczął się poród.

 

 

 

Stadion Śląski zmienia nazwę.
9 maja 2019 Wyłącz

Stadion Śląski zmienia nazwę.

 

 

 

To będzie niezwykły las. Składać się ma wyłącznie z drzew zasadzonych na pamiątkę urodzin małych katowiczan.