Odetchnij przy fontannie

21 sierpnia 2018 0 przez administrator

Katowice jeszcze bardziej zielone.

Zakończyła się warta ponad 2,3 mln. zł kompleksowa rewitalizacja skweru Fojkisa na Wełnowcu w Katowicach. Prace przy realizacji tej inwestycji ruszyły w czerwcu tego roku. Objęły obszar liczący ponad 25 tys. m kw. a położony tuż przy Alei Korfantego.

– Dzisiaj, żeby miasto było postrzegane jako atrakcyjne i przyciągało mieszkańców nie wystarczy już mieć interesujących ofert pracy i atrakcyjnych mieszkań. Ludzie chcą wiedzieć, co będą mogli robić po pracy ? mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mamy szeroką ofertę wydarzeń kulturalnych, sportowych. Natomiast dla wielu katowiczan bardzo ważna jest także możliwość rodzinnego wypoczynku wśród zieleni.

Tak prezydent skomentował zakończenie prac nad odnowieniem skweru Fojkisa. Przypomniał o innych podobnych inwestycjach. Zarówno tych dużych, jak rewitalizacje parków Boguckiego i Olimpijczyków i budowa tężni solankowej na Ligocie. A także mniejszych, np. rewitalizacji zaniedbanych skwerów w osiedlach, sadzeniu drzew, krzewów, tworzeniu elementów małej architektury.

– Tym samym tworzymy miejsca, w których mieszkańcy okolicznych budynków mogą na ławeczce wśród zieleni odpocząć i spotkać się z sąsiadami – wyjaśnia prezydent.

Na skwerze Fojkisa prace rozpoczęły się od rozbiórki zniszczonej nawierzchni i starego oświetlenia. Odnowiono infrastrukturę wodną, kanalizacyjną i energetyczną. Wykonano nowe alejki, odnowiono schody. Pojawiły się nowe ławki, siedziska, kosze, stojaki na rowery czy słup ogłoszeniowy. Odnowiono cokół pomnika „Poległym i zmarłym weteranom powstań śląskich” oraz wykonano fontannę.

Zasadzono kilkanaście drzew oraz kilka tysięcy innych roślin. Samych bylin dąbrówek pojawiło się tu ponad 4 tys. sztuk, a ogników szkarłatnych – prawie 700 krzewów.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Fot. i inf. UM Katowice.