Dziś od 16. na Stadionie Śląskim Memoriał im. Janusza Kusocińskiego.

Dziś od 16. na Stadionie Śląskim Memoriał im. Janusza Kusocińskiego.

18 maja 2024 Wyłączono przez administrator

Dla zawodników będzie to okazja do uzyskania kwalifikacji do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Kibice zobaczą z kolei największe gwiazdy Królowej Sportu.

***

Od lat Memoriał Janusza Kusocińskiego jest jednym z najważniejszych punktów w europejskim kalendarzu lekkoatletycznym, jednak tym razem jego termin wynika z mocno napiętego tegorocznego lekkoatletycznego grafiku – już w czerwcu w Rzymie odbędą się Mistrzostwa Europy.

Zawodnicy szukają zatem startów w prestiżowych mityngach, podczas których mogą walczyć o minima oraz punkty rankingowe pozwalające startować w europejskim czempionacie. Mityng będzie zatem pierwszym poważnym sprawdzianem lekkoatletycznej reprezentacji Polski przed tymi imprezami.

W memoriale nie weźmie udziału Ewa Swoboda. Zawodniczka musi tym razem odpocząć. Spośród innych dyscyplin zobaczymy oszczepniczkę Marię Andrejczyk. która prezentuje dobrą i równą formę.

Kibice, którzy przybędą w sobotę na Stadion Śląski będą mogli zobaczyć inauguracyjny w tym sezonie start wielkiej mistrzyni rzutu młotem Anity Włodarczyk, dla której ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego będzie pierwszym przystankiem w drodze do paryskich igrzysk.

– Cieszę, że zaczynam sezon startowy i stanie się to właśnie na Stadionie Śląskim. Dobrze się tu czuję – przekonuje Anita Włodarczyk.

Na bieżni do wielkiego biegania wróci Sofia Ennaoui, która w Chorzowie wystartuje na dystansie 800 metrów. Startu, który będzie pierwszym w tym sezonie letnim przed polską publicznością, nie może doczekać się także wicemistrzyni świata w biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek. Zawodniczka Marka Rożeja w zeszłym roku na Stadionie Śląskim uzyskała czas 49.48, który w polskich tabelach historycznych ustępuje jedynie rekordowym biegom Ireny Szewińskiej.

Memoriał Janusza Kusocińskiego to jeden z najstarszych nieprzerwanie rozgrywanych mityngów lekkoatletycznych na świecie. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1954 roku w Warszawie, a jedną z inicjatorek ich zorganizowania była brązowa medalistka olimpijska z Berlina oszczepniczka Maria Kwaśniewska. Przez siedem dekad na mityngu pobito dziesiątki rekordów świata, Europy oraz Polski, a na starcie pojawiali się zawsze największe gwiazdy lekkoatletyki.

Patron mityngu – Janusz Kusociński – to mistrz olimpijski z 1932 roku w biegu na 10 000 metrów. Był jednym z największych sportowców przedwojennej Polski. Jako patriota włączył się w obronę kraju we wrześniu 1939 roku. Więzień Pawiaka, w 1940 roku został zamordowany przez hitlerowców w Palmirach pod Warszawą.

Początek zawodów zaliczanych do cyklu World Athletics Continental Tour Silver na Stadionie Śląskim 18 maja po godzinie 16:00. Bilety na 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego można nabyć w kanałach sprzedażowych ebilet.pl.

W dniu zawodów wejściówki będzie można nabyć w kasach Stadionu Śląskiego. Dla kibiców przygotowano dodatkowe atrakcje. Przed stadionem powstanie miasteczko świętującego w tym roku 10-lecie programu młodzieżowego PZLA Lekkoatletyka dla Każdego.

Transmisja z 70. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego w sobotę po 18:00 w TVP Sport.

***

Ważny temat:

Śląski program refundacji in vitro to wielka tajemnica wiary.

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***