Czas na jesienne porządki w Katowicach.

Czas na jesienne porządki w Katowicach.

20 października 2023 Wyłączono przez administrator

Dzieciaki będą się bawić na odnowionych placach zabaw – bezpiecznych i ładnych.

***

Place zabaw przy ul. Wieżowej, w parku Budnioka i przy Rynku zostały odnowione. Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach zakończył kilka remontów placów, aby jeszcze tej jesieni dzieci mogły korzystać z zabawy w swoich ulubionych miejscach.

– Strefy aktywności, czy też place zabaw to miejsca często odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Taka przyjazna przestrzeń z jednej strony pozwala dzieciom bawić się z rówieśnikami na świeżym powietrzu, a z drugiej strony integruje lokalną społeczność. Infrastruktura zatem musi być przede wszystkim bezpieczna, dlatego nasze miejskie jednostki na bieżąco prowadzą monitoring stanu technicznego placów zabaw i dokonują drobnych napraw, jednak co jakiś czas konieczne są większe remonty, tak jak w przypadku placów zabaw przy ul. Wieżowej, w parku Budnioka oraz na katowickim Rynku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na przełomie kwietnia i maja Zakład Zieleni Miejskiej przeprowadza inwentaryzacje placów zabaw – w sumie ma ich pod swoją opieką 68. Na podstawie wyniku tej inwentaryzacji planuje i prowadzi remonty oraz naprawia uszkodzone elementy. Oprócz tego, większość usterek jest naprawiana na bieżąco, m.in. na podstawie zgłoszeń mieszkańców.
Koniec sezonu remontowego to zazwyczaj jesień, kiedy warunki pogodowe już nie pozwalają na prace na zewnątrz.

Przy Wieżowej dzieci mogą korzystać z tyrolki i ścianki wspinaczkowej

Plac zabaw przy Wieżowej ma prawie 1300 m2 powierzchni. W ramach jego remontu najpierw usunięto górną warstwę nawierzchni, ułożono podsypkę cementowo-piaskową i nową kostkę w kolorze szarym. Teren pod nawierzchnię trawiastą został zrekultywowany. Nawierzchnia syntetyczna znalazła się pod nowymi urządzeniami zabawowymi.

Jest ona bezpieczna, monolityczna, a także posiada certyfikat dopuszczający stosowanie na placach zabaw.

Wśród urządzeń, które znalazły się na placu zabaw można wymienić małą skałkę wspinaczkową wykonaną z elementów o antypoślizgowej strukturze z uchwytami wspinaczkowymi – jej wysokość nie przekracza 70 cm. Inne urządzenia, które wzbogaciły ofertę tego placu zabaw, to: zjazd linowy ,,tyrolka”, huśtawka z płaskim siedziskiem oraz mała bramka do piłki nożnej.

Oprócz tego zamontowano ławkę z oparciem i podłokietnikami, stolik z dwoma ławkami oraz zacienienia piaskownicy i ławek.

W istniejącym domku wymieniono pękniętą część daszku, a w karuzeli linowej uszkodzone siedziska wraz z łańcuchami zabezpieczonymi gumową powłoką. W zestawie ze zjeżdżalnią jest nowa siatka prowadząca na trap. Remont placu zabaw trwał 8 tygodni, a koszt wyniósł niecałe 120 tys. zł.

Najmniejszy plac zabaw ma nową nawierzchnię

Najmniejszy plac zabaw, którym zajmuje się ZZM, znajduje się przy katowickim Rynku. Ma on niespełna 90 m2 powierzchni. W ostatnim czasie wymienione na nowe zostały kiwaki Skuter, Auto, Rakieta oraz mini wieża oraz zamontowano domek „Budka Krasnoludka”.

W otoczeniu tych urządzeń uzupełniono, wyczyszczono i wyrównano warstwę nawierzchni. Remont kosztował 46,5 tys. zł.

Nowe huśtawki i nawierzchnia na placu zabaw w Parku Budnioka

Plac zabaw w parku Budnioka również przeszedł remont nawierzchni. W części dla dzieci młodszych uszkodzone miejsca zostały naprawione.

Wymienione zostały niektóre urządzenia – m.in. karuzela, huśtawka „ważka”, huśtawka podwójna z siedziskiem koszowym i kubełkowym, kiwaki Krowa oraz Baran, a także zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią. W części dla dzieci starszych wykonana została renowacja powłok malarskich i uszkodzonych elementów urządzeń zabawowych.

Zastosowane farby są odporne na UV oraz wysokie i niskie temperatury. Koszt inwestycji wyniósł 180 tys. zł.

Zabierajmy dzieci na plac zabaw!

– Place zabaw to bardzo ważne miejsca w każdym mieście. Dają dzieciom możliwość zabawy na świeżym powietrzu, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne, kiedy wszyscy, łącznie z dziećmi, jesteśmy „przyklejeni” do różnych ekranów. Warto od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach chęć wychodzenia na zewnątrz i zabawy na świeżym powietrzu. Oferta placów zabaw w Katowicach jest bardzo bogata i różnorodna – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Dziś place zabaw często są połączone ze strefami fitness oraz wyposażone są w tematyczne ścieżki edukacyjne np. o ekologii. Najmniejszy spośród placów, którymi opiekuje się ZZM jest właśnie ten zlokalizowany przy katowickim Rynku. Natomiast największy plac zabaw, znajduje się w parku Kościuszki i ma on 3,5 tys. m2 powierzchni.

Kolejne zdjęcia poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

 

Za WKS UM Katowice.