Plany Ursuli von der Leyen, najważniejszego polityka w Europie, są niesamowitą szansą dla naszego regionu.

Plany Ursuli von der Leyen, najważniejszego polityka w Europie, są niesamowitą szansą dla naszego regionu.

7 maja 2024 Wyłączono przez administrator

Przedstawiła je dziś (7 maja) w Katowicach. Nie zmarnujmy tej szansy.

***

Powołanie unijnego komisarza do spraw obrony i szereg innych ważnych deklaracji padło dziś w Katowicach. To był bardzo ważny dzień dla Śląska, dla Polski, dla Europy.

Dzień pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wbrew nazwie dziś najważniejsze były wystąpienia polityczne.

2

I to jakiej rangi! Katowice dziś zrównały się rangą polityczną z Brukselą, Strasburgiem czy Nowym Jorkiem.

I nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Mowa była o wielkiej polityce, wielkich wyzwaniach jakie stoją przed naszym kontynentem i o wyzwaniach, przed którymi stoi cały świat.

Nie było też przy tym płytkich i gołosłownych stwierdzeń, jak to się często dzieje podczas oficjalnych wystąpień. Było bardzo konkretnie, bardzo poważnie i bardzo odważnie.

3

Ursula von der Leyen, w swym kilkudziesięciominutowym wystąpieniu, zawarła szereg bardzo ważnych myśli. Tak ważnych, że z pewnością jej przemówienie nie tylko będzie dokładnie analizowane w stolicach euro-atlantyckiego świata, lecz wszędzie tam, gdzie decyduje się przyszłość.

Z pewnością jej słowa będą analizowane w Moskwie, w Pekinie, w Seulu czy w Waszyngtonie. A także w Kijowie.

O Ukrainie nie da się dziś nie mówić. Ursula von der Leyen mówiła o swoich wizytach w ogarniętym pożogą wojenną kraju.

4

Mówiła o okrucieństwach wojny, o jej potwornościach. Zapowiedziała – i to być może najważniejsza część jej przemówienia – powołanie komisarza UE do spraw obrony.

Mówiła też o konieczności większych inwestycji w obronność. I o konieczności rozwoju przemysłu zbrojeniowego.

Tak, by uzbrojenie było produkowane w Europie. To słowa ważne dla Polski i dla naszego regionu nie tylko, że i o nas chodzi.

5

Pamiętajmy jednak, że to tutaj również są zakłady zbrojeniowe. Są Łabędy, w których remontuje się czołgi a można by produkować.

Są Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, produkujące transportery opancerzone.

Są inne przedsiębiorstwa, produkujące na przykład drony. A mogą – a nawet powinny – powstać kolejne.

6

Oto jeden z ważniejszych tematów dla nowych włodarzy naszych miast. Dla Katarzyny Kuczyńskiej-Budki czy Szymona Michałka.

Leyen zapowiedziała, że jeśli ponownie przewodzić będzie Komisji Europejskiej, zaproponuje szereg projektów dotyczących rozwoju europejskiego przemysłu obronnego. Panie i panowie prezydenci śląskich i zagłębiowskich miast – weźcie to sobie do serca.

7

W przemówieniu Ursuli von der Leyen nie zabrakło Katowic i Polski. Katowice przedstawiała jako przykład wspaniałych zmian na lepsze.

Mówiła, że Polska jest europejskim liderem. Chodziło jej o naszą walkę o demokrację, wolność i praworządność.

Byłą pod wielkim wrażeniem tego, jak bardzo zmobilizowali się podczas ostatnich wyborów do Sejmu i Senatu młodzi ludzie. Poszli głosować właśnie dlatego, że wolność i demokracja są im bliskie.

Von der Leyen dziękowała Polsce za wielką pomoc, którą od nas otrzymała Ukraina. Zapowiedziała, że Unia Europejska nadal będzie Ukrainie pomagać.

8

To było przemówienie ważne – przemawiała polityk, która walczy o kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. I wie, dlaczego walczy – jakie ma cele oraz priorytety.

To, co dla nas ważne – są to i nasze priorytety: bezpieczeństwo, obronność, dobrobyt.

9

Chcielibyśmy przedstawić wam jeszcze dwa wystąpienia, gdyż były one bardzo ważne.

Premier Donald Tusk zaapelował o bezpieczne niebo nad całą Unią Europejską. Wezwał do stworzenia kopuły, chroniącej niebo wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej.

Powołał się na doświadczenia ukraińskie. Widzimy wszyscy, że obrona powietrzna jest kluczowa dla bezpieczeństwa na ziemi.

10

Kolejną ważną kwestią, na jaką kład wielki nacisk, była bezpieczna granica. Mówił o tym, że wrogie Unii siły współorganizują hybrydową agresję wykorzystując ludzkie nieszczęście i używając do tego nielegalnych emigrantów.

O sprawach bezpieczeństwa premier Tusk mówił wiele. Ale warto chyba wspomnieć o innych wątkach w jego wystąpieniu.

11

Mówił na przykład o tym, że walka ze zmianami klimatu nie może odbywać się kosztem ludzi. I zauważył, że zbyt często unijni przedsiębiorcy nie czują, że Unia im służy.

Zmuszani są do respektowania unijnych regulacji. Których nie muszą stosować przedsiębiorcy spoza UE.

W efekcie regulacje unijne są dla wielu przedsiębiorców ciężarem a nie wsparciem. Bywają natomiast swoistym wsparciem dla tych, którzy są od tych ciężarów wolni.

12

Donald Tusk pozwolił sobie też na krótki do prezydenta Andrzeja Dudy, który nie chce uznania śląskiej godki za język regionalny. Nie trzeba się bać Śląska, wspólnot etnicznych, języka śląskiego – jak z Katowic premier przekonywał prezydenta. To wielkie dziedzictwo Europy.

Powiedział też, że jeśli ktoś chce zobaczyć czym różni się Wschód od Zachodu, niech pojedzie do Donbasu. A potem nie przyjedzie do Katowic.

13

Naszą uwagę przykuło również przemówienie prof. Jerzego Buzka (byłego premiera i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego).

Jerzy Buzek zauważył, że Europa buduje się poprzez kryzysy. Że jest to jej wielka umiejętność.

I przypomniał te ostatnie: gospodarczy, migracyjny, klimatyczny, covidowy. A wreszcie zdradziecką napaść Rosji na Ukrainę.

14

Prof. Buzek wskazał też na kilka rzeczy, które nie powinny umknąć w Brukseli.

Po pierwsze Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powinien być kontynuowany. To bardzo ważne dla mieszkańców 60 regionów Unii Europejskiej.

Były premier mówił, że zielona transformacja musi być sprawiedliwa. Nie może też prowadzić do wykluczeń, mówiąc prościej, do biedy.

15

Jerzy Buzek akcentował jak inni potrzebę budowy sił obronnych Europy. Po to, by odstarszać ewentualnych agresorów.

Podkreślał, że ta siłą obronna powinna być budowana w ramach NATO.

I apelował o coś jeszcze. Coś naprawdę ważnego. O to, by Unię Europejską uczynić bliższą ludziom.

16

Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się z rozmachem. Uczestniczą w nim inni członkowie rządu, komisarze unijni, przedstawiciele innych krajów, goście nawet z tak odległych stron, jak Abu Zabi.

EKG w Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwać będzie jeszcze dwa dni. Dwa dni ważnych rozmów, spotkań i ustaleń.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

 

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***