Katowicka Karta Mieszkańca stała się hitem.

Katowicka Karta Mieszkańca stała się hitem.

20 lutego 2023 Wyłączono przez administrator

My też z niej korzystamy i mamy dobre doświadczenia. Katowicką Kartę Mieszkańca wyrobiło już ponad 100 tys. osób.

***

To o czymś świadczy: w niecałe dwa i pół roku założono 100 tys. Katowickich Kart Mieszkańca (KKM). Najczęściej wykorzystywane są zniżki na miejskich basenach.

Profitów jest znacznie więcej (o czym poniżej). Łączna wartość udzielonych zniżek przekroczyła kwotę 5,5 mln zł.

– Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent miasta podaje przykłady jak można wykorzystać KKM. W nowo wybudowanych basenach katowiczanie dzięki KKM płacą o ponad połowę mniej.
Dwukrotnie taniej można zaparkować w Strefie Kultury. Katowiczanie otrzymali także zniżkę sięgającą nawet 50% m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum”, wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów, na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna. Poniżej więcej przykładów wykorzystania KKM oraz informacja kto może ją otrzymać i w jaki sposób.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Dzięki KKM można korzystać ze zniżek u 94 partnerów prywatnych oraz w 13 jednostkach miejskich. KKM też scala już istniejące programy, takie jak „Aktywny Senior”, „Babcia, dziadek i ja w Katowicach” czy też „Nas Troje i Więcej”.

Wśród oferowanych dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca zniżek są m.in. zniżki na miejskie baseny „pod chmurką” – Bugla i Rolna, baseny Brynów, Burowiec oraz Zadole, korty tenisowe czy siłownie. Katowice to miasto muzyki, więc posiadacze KKM również na wakacyjne festiwale takie jak Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival Katowice mogą zakupić bilety z 20% rabatem.

Ze zniżki możemy także skorzystać kupując bilety na spektakle organizowane np. w ramach Letnich Ogrodów Teatralnych.

KKM to nie tylko ulgi na wydarzenia kulturalne, ale także na usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, optyczne, jubilerskie, kursy i szkolenia, siłownie. Dla osób lubiących podróżować przygotowano zniżki na wyjazdy turystyczne, wycieczki, noclegi.

KKM oferuje również zniżki m.in. na tor kartingowy, wypożyczenie sprzętu na spływy kajakowe i pontonowe, relaks w Termach Chochołowskich, wstęp do parków trampolin, wypożyczenie wrotek, zniżkę do księgarni, zwiedzanie muzeów oraz wiele innych.

***
Katowicka Karta Mieszkańca wydawana jest w trzech tożsamych i równoważnych formach, a każdy mieszkaniec może jednocześnie posiadać każdą formę Karty:
Aplikacja mobilna (m-Karta) – to najwygodniejszy i najszybszy sposób na pozyskanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Osoby zameldowane na stałe w Katowicach, taką kartę mogą wyrobić samemu o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu! System automatycznie po wprowadzeniu danych sprawdzi, czy taka osoba znajduje się w bazie meldunkowej w Katowicach. Jeśli tak będzie – to karto od razu zostanie udostępniona. Aby uzyskać kartę w ten sposób, należy pobrać bezpłatną aplikację (m-Karta) z Google Play (smartfony z system Android) lub App Store (smartfony z systemem IOS), uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Dodatkowym atutem aplikacji jest także możliwość uzyskiwania informacji o nowych zniżkach itp.
Jeżeli osoba nie jest zameldowana na stałe w Katowicach ale należy do którejś z pozostałych grup osób uprawnionych do otrzymania Karty – będzie musiała dostarczyć do Urzędu (Biuro Obsługi Mieszkańca Rynek 1) wniosek wraz z wymaganymi dokumentami określonymi w regulaminie Programu.
Przypisanie do posiadanej karty bankowej (karta wirtualna) – osoby zameldowane na stałe w Katowicach mogą zażyczyć sobie „zakodowania” Katowickiej Karty Mieszkańca w swojej karcie bankowej w wyznaczonych placówkach Akceptantów Karty (jednostki miejskie będące partnerami Programu. Osoby nieposiadające stałego meldunku, ale odprowadzające podatek w Katowicach – by przypisać KKM do karty płatniczej, będą musiały udać się do Biura Obsługi Mieszkańca (Rynek 1).
Wersja plastikowa – aby ją otrzymać, należy udać się do Urzędu Miasta Katowice – do Biura Obsługi Mieszkańca (Rynek 1). Można także wcześniej wypełnić wniosek dostępny pod adresem www.kkm.katowice.eu.
***
Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:
są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek),
są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
osoby przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek,
studenci uczelni zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy,
osoby zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach, które nie ukończyły 26 roku życia,
osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Katowice.
Więcej informacji w tym Regulamin Programu znajduje się na stronie wwwkkm.katowice.eu, aplikacji mobilnej KKM oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca – Rynek 1.

Za WKS UM Katowice. Fot. R. Kaźmierczak