Świat sportu rozpaliła decyzja, w kontekście której wymieniany jest Bytom.

Świat sportu rozpaliła decyzja, w kontekście której wymieniany jest Bytom.

3 marca 2022 Wyłączono przez administrator

Karać zawodników za coś, z czym nie mieli nic wspólnego – czy tak należy?

***

Decyzję BS Polonii Bytom komentuje prezydent miasta Mariusz Wołosz.
Przeciwko tej decyzji protestuje natomiast Stowarzyszenie Zawodników Hokeja na Lodzie.

Od pięciu rosyjskich hokeistów Polonii zażądano, by potępili rosyjską agresję na Ukrainę. Jak pisze Hokej.net:

„Według prezydenta Bytomia żaden z hokeistów nie zgodził się”.

Klub BS Polonia Bytom jest spółką miejską. Portal cytuje prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza:

– Zawodnicy dostali propozycję pozostania w klubie, jeśli skrytykują i potępią działania wojenne Rosji na Ukrainie. Wszyscy odmówili. W związku z tym postanowiliśmy się z nimi pożegnać – powiedział nam Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Decyzję o tym, by ukarać zawodników rosyjskich za ich milczenie potępia Stowarzyszenie Zawodników Hokeja na Lodzie:

„Rosjanie występujący w polskiej lidze to nasi koledzy. Ani nam, ani tym, którzy proponują sankcje wobec nich nic nie wiadomo o tym, by zawodnicy ci wspierali putinowską władzę albo popierali rozpętaną przez tę władzę wojnę.

Nie wykluczone, że zawodnicy ci są takimi samymi, albo większymi przeciwnikami aktualnych rosyjskich władz, niż autorzy omawianego niemądrego pomysłu, albo że mają bliskich i przyjaciół w Ukrainie, o których bezpieczeństwo niepokoją się tak samo jak my”.

W dalszej części tego oświadczenia czytamy:

„Naszym przeciwnikiem jest autorytarny rosyjski rząd i jego poplecznicy i zwolennicy, a nie cały naród rosyjski. Odmienne przedstawianie sprawy i podsycanie niechęci pomiędzy narodami to działanie, na które liczą aktualne rosyjskie władze. Nie ma na to naszej zgody”.

Z całym tym stanowiskiem można zapoznać się zarówno na Facebooku, jak i na stronie WWW wspomnianego stowarzyszenia. Niemniej zamieszczamy je poniżej.

Wcześniej jednak nasz komentarz: Rosja nie jest takim samym krajem jak Polska, Francja czy Włochy. W tych krajach można nie zgadzać się z polityką władz i człowieka za to nie spotykają represje.

W Rosji jest inaczej. Pamiętacie popularną jakiś czas temu „strzelankę” – grę polegającą na strzelaniu do wylatujących z gmachu Sejmu kaczek?

Właśnie kilka tygodni temu sąd wojskowy skazał 16-letniego Nikitę Uwarowa na 5 lat kolonii karnej.

Chłopak został zatrzymany dwa lata temu, ponieważ wraz z kolegami zaplanował wysadzenie wirtualnej siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa w grze wideo Minecraft.

Ostatnio media obiegły zdjęcia dzieci za kratami (zdjęcie poniżej). Dzieci zostały zatrzymane wraz z dwiema swoimi mamami, gdyż grupka ta usiłowała złożyć kwiaty pod ambasadą Ukrainy w Moskwie trzymając narysowane odręcznie transparenty: „Niet wojnie”.

Aleksandra Archipowa, antropolog z Rosyjskiej Prezydenckiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej, miała stwierdzić, jak pisze Onet Kultura: „policja rzekomo groziła kobietom, Jekaterinie Zawizion i Oldze Alter, pozbawieniem opieki nad pięciorgiem dzieci”.

Takie przykłady można mnożyć. Rosjanie są przez swoje władze torturowani a nawet zabijani za wyrażanie sprzeciwu. Poluje się na nich nawet za granicą (dość przypomnieć Aleksandra Litwinienkę).

Za głos potępienia rosyjskiej inwazji zapłacić mogłyby przecież rodziny rosyjskich hokeistów. Jak również oni sami – np. osądzeni zaocznie za szkodzenie rosyjskiej armii.

Gdy ktoś otwarcie wyraża poparcie dla Putina i jego zbrodniczej napaści na Ukrainę – należy go potępić. Dla kogoś takiego nie ma miejsca na terytorium Polski.

Ale karać za milczenie? W obecnym czasie być może również brak „entuzjastycznego” poparcia dla inwazji przez rosyjskie władze może być traktowany jako nieomal zdrada Rosji.

Kto pamięta czasy bloku wschodniego ten wie, że i to jest możliwe.

Dodajmy, że chodzi o bramkarza Daniiła Babca, obrońcę Kiriłła Kleimjonowa, Jegora Rudskoja oraz napastników Walerija Polinina i Ilję Smirnowa. O sprawie pisze wiele redakcji, od Eurosportu, po „Dziennik Łódzki”.

Poniżej link do artykułu Hokej.net, oświadczenie SZHL, zdjęcia zatrzymanych przez rosyjską policję dzieci.

Tu link do artykułu na Hokej.net:
https://hokej.net/artykul/klub-chcial-wykluczenia-rosyjskich-hokeistow-zwiazek-mowi-nie

Tu całe oświadczenie SZHL:

Tu zdjęcia dzieci na komisariacie rosyjskiej policji:

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Na zdjęciu oldboye Polonii Bytom – Wikimedia.