Obywatele Ukrainy otrzymują numery PESEL. pozwoli im to na normalne funkcjonowanie w naszym kraju.

Obywatele Ukrainy otrzymują numery PESEL. pozwoli im to na normalne funkcjonowanie w naszym kraju.

24 marca 2022 Wyłączono przez administrator

Aktualnie numery PESEL są im nadawane w Katowicach w specjalnym punkcie, utworzonym w Urzędzie Stanu Cywilnego przy pl. Wolności. Ta decyzja miała usprawnić proces ich nadawania.

Punkt mieści się od strony ul. Matejki. Czynny jest w dniach i w godzinach pracy urzędu, jeśli jednak będzie taka potrzeba, godziny przyjmowania wniosków mogą zostać wydłużone.

PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z rosyjską agresją. We wniosku trzeba podać takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny – jeśli dana osoba go posiada.

Osoby, które chcą uzyskać także profil zaufany, dodatkowo zobligowane są do podania adresu e-mail i polskiego numeru telefonu.

By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć oświadczenie.

Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).

Podczas przekazania wypełnionego wniosku urzędnik na miejscu pobiera odciski palców. W imieniu dziecka wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem.

Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Od dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, nie pobiera się odcisków palców.

Na wniosku należy złożyć własnoręczny podpis. Wydanie tego dokumentu jest bezpłatne. Numer PESEL zostaje nadany na miejscu.