Mama musi ominąć źle zaparkowane auto wychodząc na jezdnię. Pojazd jest duży, zasłania widoczność. Kobieta nie widzi, że właśnie nadjeżdża samochód.

Mama musi ominąć źle zaparkowane auto wychodząc na jezdnię. Pojazd jest duży, zasłania widoczność. Kobieta nie widzi, że właśnie nadjeżdża samochód.

29 kwietnia 2021 Wyłącz przez administrator

Ten film pokazuje wszystko.
Mama pcha wózek z dzieckiem przed sobą po chodniku.
W pewnym momencie dochodzi do miejsca, gdzie nie może przejść. Z jednej strony samochód, który częściowo zaparkował na chodniku, z drugiej strony murek. Jest za ciasno.
Kobieta unosi wózek. Chce go przenieść, lecz jej się to nie udaje.

***.

Całe nagranie możemy zobaczyć na katowickim kanale Youtube (link na dole). To sytuacja hipotetyczna, ale jednak prawdziwa.

Wszyscy doskonale wiemy, jakim utrapieniem są nieprawidłowo zaparkowane samochody. Kierowcy w Katowicach wjeżdżają nawet na trasy rowerowe (np. niedaleko sądu okręgowego) – nie tylko w ten sposób uniemożliwiając przejazd rowerzystom, lecz również niszcząc drogi rowerowe nieprzystosowane do ciężaru samochodu.

– Doszliśmy do punktu w którym należy powiedzieć „dość” – zapowiada prezydent Katowic Marcin Krupa. – Dlatego dziś ruszamy z akcją „Wyzwanie: parkowanie!”. Sam jej tytuł jest przekorny, bo pokazuje, że dla niektórych osób zaparkowanie samochodu staje się swojego rodzaju wyczynem.

W Śródmieściu oraz na Koszutce strażnicy miejscy będą umieszczali symboliczne mandaty za wycieraczkami nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Dlatego symboliczne, gdyż będą to (stylizowane na druk mandatu) informacje, że za taki „wyczyn” grozi kara.

Jeśli to nie poskutkuje, od 9 maja kierowcy będą otrzymywać prawdziwe mandaty. A dlatego będzie to działo się w śródmieściu i na Koszutce, gdyż tam plaga nieprawidłowo zaparkowanych samochodów jest najbardziej dotkliwa.

Po 10 maja ta akcja zostanie rozszerzona również na inne dzielnice. Z pewnością jest ona konieczna na Tysiącleciu i Dolinie Trzech Stawów. To co niektórzy kierowcy-lenie robią na parkingu od strony stawu Szlomiok, naprawdę jest oburzające.

Wjeżdżają na trawę – robiąc z niej błotne klepisko. Po co więc w ogóle podjeżdżają na Muchowiec, skoro nie zależy im na przyrodzie?

Tu trzeba dodać, że rozpoczęta w Katowicach akcja nie ogranicza się tylko do pouczania czy karania kierowców. Urzędnicy proszą mieszkańców, by wskazali miejsca w różnych częściach Katowic, systematycznie rozjeżdżane przez samochody.

Następnie, w każdej z 22 dzielnic miasta, zostanie wybrane jedno spośród zgłoszonych przez mieszkańców miejsc, które zostanie odnowione.

Miejsca rozjeżdżane przez kierowców będziemy mogli wskazywać na specjalnej mapie. Zostanie ona uruchomiona w pierwszych dniach maja.

Nagranie zobaczysz poniżej.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice.