Tylko jedna placówka szkolna w Katowicach może prowadzić nauczanie w tzw. systemie „hybrydowym”. Protest sanepidu wobec tych planów władz miasta.

Tylko jedna placówka szkolna w Katowicach może prowadzić nauczanie w tzw. systemie „hybrydowym”. Protest sanepidu wobec tych planów władz miasta.

30 sierpnia 2020 Wyłączono przez administrator

Jak informuje Urząd Miasta Katowice: Informujemy, że służby sanitarne nie zgodziły się na wprowadzenie nauki hybrydowej w szkołach w Katowicach (poza jedna placówka ZSS nr 6 w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka).

Dla zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem wszystkie szkoły w Katowicach wyposażyliśmy w niezbędne środki ochrony (maseczki / płyny), wdrożyliśmy procedury dot. przyprowadzenia dzieci do szkół, spożywania posiłków, przerw, stwierdzenia zachorowań”.

Nauczanie hybrydowe to takie, w którym część zajęć odbywałaby się w szkole, a część zdalnie. Ani katowicka stacja powiatowa sanepidu, ani też Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) nie podały do publicznej wiadomości przyczyn braku zgody na takie plany władz stolicy woj. śląskiego.

Na stronie stacji powiatowej znajdziemy komunikaty o bieżącej sytuacji epidemicznej w Katowicach, Mysłowicach i Siemianowicach Śląskich (te trzy miasta to obszar działalności tej stacji).

Stan na dziś: w Katowicach 10 nowych stwierdzonych zakażeń, w Mysłowicach 1, w Siemianowicach 0. Na szczęście jest też 0 zgonów.

Liczby przypadków śmiertelnych w tych i innych miastach znajdziecie w naszej wczorajszej publikacji.

Sanepid wojewódzki również nie informuje o przyczynach braku zgody na hybrydowe nauczanie. Na jego stronie znajdziemy natomiast wytyczne dla rodziców, uczniów i nauczycieli.

O wytycznych już pisaliśmy (patrz Aktualności na naszej stronie WWW). Ale znaleźliśmy coś ciekawego: warianty działania szkół w warunkach pandemii.

Są to zalecenia rządowe udostępnione przez WSSE w Katowicach. Dopuszcza się następujące „możliwe warianty funkcjonowania szkół): tradycyjny, mieszany (hybrydowy), zdalny.

Warianty mieszany (hybrydowy) oraz zdalny możliwe są tylko na podstawie opinii powiatowego sanepidu. Oznacza to, że sanepid przejął odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do szkół oraz ich rodzin. W tej sytuacji wydaje się, że konieczne będą stałe i częste kontrole inspektorów sanepidu w szkołach, by sprawdzać jak dzieci i młodzież przestrzegają zaleceń – np. utrzymywania tzw. dystansu społecznego.

Jak pisaliśmy, w szkołach nie będzie obowiązku noszenia maseczek przez uczniów. Władze Katowic zalecają, by uczniowie je nosili – co jest tylko sugestią a nie nakazem.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Fot. Pixabay.