Jest lek na koronawirus! Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca i Uniwersytetu Gdańskiego ogłosili, że opracowane przez nich inhibitory polimerowe silnie hamują zakażenie SARS-CoV-2.

Jest lek na koronawirus! Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca i Uniwersytetu Gdańskiego ogłosili, że opracowane przez nich inhibitory polimerowe silnie hamują zakażenie SARS-CoV-2.

4 kwietnia 2020 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

To wielki, wręcz gigantyczny sukces. Substancja HTCC jest już nawet opatentowana. Poniżej oficjalny komunikat Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„Badacze z UJ współtwórcami substancji pomocnej w walce z SARS-CoV-2.

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej) oraz z Wydziału Chemii UJ (pod kierunkiem prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki) ogłosili, że opracowane przez nich inhibitory polimerowe silnie hamują zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli pozwalający na analizę zakażenia w naturalnym środowisku organizmu człowieka.

Naukowcy pokazali, że opracowane przez nich związki polimerowe stworzone na bazie chitozanu są w stanie skutecznie hamować infekcję nowymi koronawirusami. Wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike tworzącym „koronę” wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki.

HTCC nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania u ludzi, więc pozostało sporo pracy. Wcześniejsze doświadczenia pokazują jednak, że wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Naukowcy są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do opracowania leku.

Raport, pokazujący antywirusową aktywność HTCC, został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv. Badania prowadzone były we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz z zespołami badawczymi z Chin”.

Na zdjęciu: superwydajny analizator Cobas 6800, uruchomiony w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Źródło i fot. Uniwersytet Jagielloński.