Warto odwiedzić: Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Warto odwiedzić: Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

21 lutego 2024 Wyłączono przez administrator

Kiedyś budziła podziw europejskiej arystokracji, obecnie zachwycają się nią turyści z całego świata. Na głębokości 40 m znajduje się podziemne miasto – labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk.

W surowych warunkach, które charakteryzują się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, można poczuć klimat dawnej górniczej pracy. I to za pomocą wszystkich zmysłów, bo to miejsce można zobaczyć, usłyszeć, poczuć…

Szlak przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w.

Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m.

W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz poznać działanie dawnych urządzeń odwadniających.

Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk.

Pogoda na zewnątrz nie ma żadnego wpływu na zwiedzanie, bo w podziemiach jest zawsze 10 stopni C (dlatego warto zabrać ze sobą ciepłe okrycia i wygodne obuwie na płaskiej podeszwie). W budynku kopalni znajduje się restauracja „Szynk na Grubie°”, sklep z pamiątkami minerałami oraz bezpłatny parking.

Trasa pod ziemią jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami i można ją oglądać bez żadnych wiekowych ograniczeń.

Od 2017 r. obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

***

Przejmujący temat – ABY ZOBACZYĆ KLIKNIJ:

PANDEMIA CZAS PRÓBY CZ. III

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Tekst i fot. dzięki  Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków.