Ta karuzela była warta setki milionów złotych.

Ta karuzela była warta setki milionów złotych.

8 listopada 2023 Wyłączono przez administrator

Śledztwo trwa już sześć lat. Policjanci twierdzą, że skala wyłudzeń to co najmniej 350 mln zł.

***

Chodzi o nienależny – zdaniem śledczych – podatek VAT.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od 2017 roku prowadzą skomplikowane, wielowątkowe postępowanie, dotyczące karuzeli podatkowej.

Śledczy analizują w nim operacje finansowe grup przestępczych na łączną sumę ponad 1,8 mld zł, w których wartość wyłudzonego podatku VAT wynosi 350 mln zł. Do tej pory policjanci zatrzymali łącznie 23 podejrzane osoby, które odpowiedzą za wyłudzenie 21 mln zł.

Prowadzone w Katowicach śledztwo zaczęło się w 2017 roku. Śledczy wpadli wtedy na trop pewnej grupy przestępczej.

Cd. poniżej.

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

Aby otworzyć link przytrzymaj na nim palec.

*** *** ***

W ciągu kolejnych lat stróże prawa systematycznie gromadzili informacje i poszerzali swoje ustalenia o kolejne osoby i podmioty gospodarcze, biorące udział w karuzelach vatowskich. W efekcie sprawa przekształciła się w postępowanie, obejmujące działalność kilku zorganizowanych grup przestępczych, które zajmowały się fikcyjnym wewnątrzwspólnotowym obrotem różnymi towarami i wyłudzaniem z tego tytułu zwrotu nienależnego podatku VAT.

Śledczy analizują operacje, których łączna wartość przekroczyła 1,8 mld zł, a wysokość wyłudzonego podatku VAT, stanowiąca 23% wartości obrotu, wyniosła 350 mln zł.

Zatrzymano 23 osoby. Rozpracowana organizacja działała w latach 2014–2020 w Katowicach, Krakowie i innych miastach.
Zatrzymani są podejrzani o popełnienie przestępstw skarbowych, polegających m.in. na wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej faktur VAT, poświadczających fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym, częściami samochodowymi oraz artykułami spożywczymi. Tak sfałszowaną dokumentację podejrzani przedkładali urzędom skarbowym i, wykorzystując mechanizm tzw. „karuzeli podatkowej”, wyłudzili zwrot nienależnego podatku VAT, oszacowany na około 21 mln zł.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty związane z popełnieniem przestępstw karno-skarbowych, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. W zależności od zarzutów, grozi im od kilku do 25 lat więzienia za tzw. zbrodnię fakturową.

9 podejrzanych trafiło do aresztu. Wobec pozostałych prokurator zastosował m.in. poręczenia majątkowe. Zabezpieczono również mienie w postaci kamienicy w Krakowie.

Sprawa ma charakter rozwojowy, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***