Jakie ilości wód, odpompowywanych z kopalń, trafiają do Odry i Wisły?

Jakie ilości wód, odpompowywanych z kopalń, trafiają do Odry i Wisły?

20 lipca 2023 Wyłączono przez administrator

SRK poinformowała o tym, jakie ilości wód, odpompowywanych z kopalń, trafiają do Odry i Wisły. Dane robią wrażenie.

***

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, odpowiedzialna za likwidację zakładów górniczych, każdego roku odpompowuje ogromne ilości wód. Jak te wody wpływają na środowisko i czy związane są z tragiczną katastrofą ekologiczną na Odrze?

Z raportu Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK S.A.) wynika, że rocznie odpompowywane jest około 100 mln metrów sześciennych wody. Interesujące jest, że tylko niewielka część (około 4,6%) jest wykorzystywana w przemyśle. Reszta trafia do cieków powierzchniowych, w tym znaczące ilości do zlewni Odry (31,8 mln m^3, czyli 32,4%) oraz zlewni Wisły (61,68 mln m^3, co stanowi 63% całości zrzutów SRK S.A.).

Mając w pamięci niedawne tragiczne wydarzenia związane z katastrofą ekologiczną na Odrze, pytanie o jakość tych wód staje się kluczowe. Jak podaje SRK S.A., woda, której dotyczą zrzuty, jest monitorowana zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Dane za rok 2022 wskazują, że zawartość soli w tych wodach wynosi średnio 3,4 g/l, co oznacza, że są to wody miernie zasolone.

Należy jednak podkreślić, że źródłem tych wód są wyłącznie opady atmosferyczne, które infiltrują do podziemnych wyrobisk i pompowni. SRK S.A. nie ma możliwości wpływania na jakość czy ilość tych wód. Firma działa zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi, które określają warunki zrzutu wód.

Wielu obserwatorów pyta, czy te zrzuty były kontrolowane i czy były one zgodne z przepisami? Według SRK S.A., nadzór nad zrzutami wód sprawują różne instytucje, w tym Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Do tej pory nie stwierdzono przypadków naruszeń czy niewłaściwego gospodarowania wodami.

W związku z sytuacją kryzysową na Odrze, spółka przedstawiła szereg działań zapobiegawczych. Wśród nich są m.in.: stałe monitorowanie ilości i jakości wód, przekazywanie raportów do odpowiednich instytucji oraz zwiększenie częstotliwości badań wód kopalnianych i rzek.

Ostatecznie, chociaż działalność SRK S.A. jest dokładnie monitorowana, a zrzuty wód są regulowane przez prawo, to konieczne jest stałe badanie i kontrola jakości wód w rzekach Polski. Katastrofa ekologiczna na Odrze była przestrogą dla wszystkich i powinna skłonić do jeszcze głębszej refleksji nad stanem naszego środowiska.

***

Polecamy, gdyż warto: Prozdrowotne właściwości konopi. Dlaczego są popularne?

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. Wikipedia.