Rowerem i koleją. O czym trzeba pamiętać.

Rowerem i koleją. O czym trzeba pamiętać.

28 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Wiosna a później lato. Czy jadąc pociągiem na weekendową wycieczkę można ze sobą zabrać rower? Okazuje się, że istnieje możliwość bezpłatnego przewiezienia jednośladu. Koleje Śląskie wyjaśniają.

***

Temperatura za oknami sprzyja częstszym wycieczkom rowerowym, dlatego wielu z nas zechce zabrać w podróż pociągiem także rower. Zresztą bicykl coraz częściej służy nie tylko do rekreacji – ale po prostu do jazdy.

Warto w tym miejscu przypomnieć, jakie regulacje obowiązują w tej kwestii w taborze Kolei Śląskich. Zasadniczo przewóz roweru w pociągach Kolei Śląskich jest odpłatny.

W związku z tym, że przewoźnik nie posiada systemu rezerwacji miejsc, nie można wcześniej zgłaszać chęci przewozu roweru. W pociągach Kolei Śląskich istnieje miejsce na przewóz od 3 do 8 rowerów.

Wycieczka w większej grupie? O przewozie większej liczby rowerów decyduje drużyna konduktorska pod warunkiem, że nie zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru i swobodne jego ustawienie w pociągu (np. w przypadku dużej liczby podróżnych).

Podróżny może przewieźć jeden niezłożony i nieopakowany rower, w tym rower trójkołowy. Przewóz roweru w pociągach KŚ oczywiście nie może utrudniać przejazdu innym podróżnym, narażać na szkodę osób trzecich lub ich mienia, a także nie może powodować zanieczyszczenia i uszkodzenia wagonu.

Rower powinien być przewożony w pociągu w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w miejscu wyznaczonym dla podróżnych z większym bagażem ręcznym.

Istnieje możliwość nieodpłatnego przewiezienia roweru. Można to uczynić w sytuacji, gdy jest on złożony oraz opakowany.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Artykuł oparty na materiałach KŚ.