Bitwa o władzę w Unii.

Bitwa o władzę w Unii.

25 kwietnia 2024 Wyłączono przez administrator

Kończy się długa epoka. Jerzy Buzek oraz Jan Olbrycht nie kandydują do Parlamentu Europejskiego. Zastąpią ich inni – dużo młodsi. Nazwiska są niespodzianką.

***

Natomiast niespodzianką nie było to, że Jan Olbrycht nie będzie ubiegał się ponownie o mandat europosła. Wiadomo to było już od pewnego czasu.

Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej był on burmistrzem Cieszyna oraz marszałkiem województwa śląskiego. Potem już nieprzerwanie zasiadał w Parlamencie Europejskim.

Przyczyna rezygnacji ze startu w najbliższych (czerwcowych) wyborach jest taka sama jak w przypadku Jerzego Buzka. Obaj ustępują miejsca młodszym politykom – następuje zmiana pokoleniowa.

Wśród tych, którzy z ramienia Koalicji Obywatelskiej będą walczyć o miejsca w Strasburgu i Brukseli (przypomnijmy, że te dwa miasta są równorzędnymi siedzibami Parlamentu Europejskiego – PE), będą Wojciech Król oraz Katarzyna Stachowicz.

To pokolenie młodych polityków. Mysłowiczanin Król zasiada kolejną kadencję w Sejmie.

Z kolei mieszkanka Dąbrowy Górniczej Stachowicz przegrała wybory do Sejmu, za to przbojem weszła do Sejmiku Śląskiego. Otrzymała rekordowe poparcie, przekraczające 50 tys. głosów, ustanawiając w ten sposób swoisty rekord.

Niespodzianką jest to, że kandydatem KO w woj. śląskim do Parlamentu Europejskiego jest Łukasz Kohut. Na marginesie zauważmy, że on również jest reprezentantem młodego pokolenia polityków.

Nazwisko tego obecnego europosła kojarzone jest z Lewicą. Ten transfer oznaczać może tylko jedno – Lewica, rządzona przez tandem Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń, pogrążona jest w głębokim kryzysie (ale to temat na osobe rozważania).

Wśród kandydatów na europosłów KO jest Mirosława Nykiel, która znajdzie się na drugim miejscu na liście. To doświadczona polityk (albo – jak chcą niektórzy – polityczka).

Jest bielszczanką. Od prawie dekady sprawuje mandat poselski.

Lokomotywą kandydatów na europosłów KO w woj. śląskim ma być Borys Budka. Potwierdziło się to, co przysłowiowe wróble ćwierkały w ostatnich dniach.

Budka będzie „jedynką” KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obecnie jest on ministrem aktywów państwowych.

Przypomnijmy tutaj, że jego żona zwyciężyła w innych wyborach – wyborach prezydenta Gliwic. Katarzyna Kuczyńska-Budka pokonała w nich Mariusza Śpiewoka, dziś wiceprezydenta tego miasta.

Śpiewok reprezentował opcję wieloletniego prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Jako wiceprezydent odpowiadał o sprawy miejskiej służby zdrowia.

Dlatego też od niego oczekiwaliśmy reakcji na sprawy, które ujawniliśmy. Sprawy bardzo poważne.

Otóż w podległej przez Gliwice placówce dochodziło do aktów przemocy wobec jej pensjonariusza (a zebrany przez nas materiał wskazuje, że chodzi mogło o więcej niż jedną osobę). Sprawę tę opisaliśmy m.in. w artykule: „Ta historia wyciska łzy z oczu”.

Co najmniej tak samo ważne sprawy opisaliśmy w innym artykule. Być może nawet ważniejsze, gdyż dotyczące zdrowia i życia bardzo wielu ludzi oraz ogromnych pieniędzy. Dostęp do tego artykułu poniżej.

Na wiele pytań skierowanych do Śpiewoka oraz do gliwickiego magistratu do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

***

Szokujący temat. Zobacz film poniżej. Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***