Dwie kobiety potrącone na pasach.

Dwie kobiety potrącone na pasach.

1 listopada 2022 Wyłączono przez administrator

Czarna seria trwa. Znowu w Katowicach i znowu na przejściu na pieszych. Paliło się zielone.

***

Co ciekawe tym razem zielone światło paliło się zarówno dla pieszych, jak i dla samochodów. Do tego groźnego wypadku doszło bowiem na skrzyżowaniu ulic Piotrowickiej i Franciszkańskiej w Katowicach-Ligocie, na wysokości przychodni.

Wypadek miał miejsce wczoraj pomiędzy godz. 14 a 15. Na tym skrzyżowaniu (to rozwiązanie stosowane nie tylko tam) piesi mają prawo przejść na drugą stronę ul. Piotrowickiej w tym samym czasie, gdy pali się zielone światło umożliwiające samochodom wjazd na skrzyżowanie z ul. Franciszkańskiej.

I w dwie piesze przechodzące po pasach uderzył samochód osobowy, skręcający w lewo – w kierunku centrum Ligoty.

Wypadek miał bardzo poważne konsekwencje. Ranne zostały obie osoby przechodzące po pasach, w tym jedna tak poważnie, że ratownicy zdecydowali się na wezwanie helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Możemy mówić o czarnej serii. W ostatnim czasie stale dochodzi do potrąceń na przejściach dla pieszych.

Takie przypadki miały miejsce na przestrzeni ostatnich dni w Katowicach i innych miastach regionu.

To sytuacja dotąd niespotykana. Zawsze dochodziło do wypadków na pasach, ale nigdy nie w takiej liczbie i z taką częstotliwością.

Ta sytuacja z pewnością wymaga szczegółowej analizy. Tym bardziej, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem, czego przykładem są choćby Katowice.

Miasto stale inwestuje w bezpieczeństwo pieszych. W różnych miejscach pojawiają się ograniczenia prędkości, przejścia dla pieszych są dodatkowo podświetlane, montowane są dodatkowe sygnalizatory informujące kierowców o dojeździe do pasów czy o tym, że powinni zwolnić.

A przecież ostatnio wprowadzone też – właśnie z myślą o bezpieczeństwie pieszych – nowelizację przepisów.

Teraz kierowcy mają obowiązek zatrzymania się przed pasami nie tylko, gdy widzą na nich pieszego, lecz również wtedy, gdy pieszy dochodzi do pasów. Ponadto dojeżdżając do zebry należy zachować szczególną ostrożność.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. Wikimedia.