Mieszkańcy katowickiego Tysiąclecia mogą wreszcie odetchnąć.

Mieszkańcy katowickiego Tysiąclecia mogą wreszcie odetchnąć.

14 sierpnia 2022 Wyłącz przez administrator

Przez ostatnie dni masowo skarżyli się na hałas, związany z odbywającym się w Parku Śląskim festiwalem.
Czy było głośniej niż zwykle?

***

Takie mogliśmy odnieść wrażenie z sygnałów, jakie do nas dopływały. Czytelnicy skarżyli się na Fest Festival. Prosili, by napisać, że nie mogą wypocząć.

– O 2. w nocy muszę jechać do pracy. Jak ja mam wypocząć? – skarżył się jeden z nich.

W mediach społęcznościowych trwała zażarta dyskusja pomiędzy tymi, którym głośna muzyka przeszkadzała. Oraz tymi, któzy doradzali, by tamci pierwsi np. wyprowadzili się na wieś.

I tu zachodzi pytanie zasadnicze. Czy miasto jest do życia, czy do innych celów?

Czy ceną mieszkania w metropolii jest to, że od czasu do czasu trzeba znosić głośną muzykę? Tu zdania z pewnością będą podzielone.

Jest jednak pewne ale… Cytujemy jedną z mieszkanek Tysiąclecia:

„Imprezy były są i będą, ale w granicach zdrowego rozsądku uważam. A nie przez całą dobę słyszeć dudnienie, to jest przesada, zawsze były w parku imprezy, ale najdłużej do północy a nie całą noc. Ludzie do pracy muszą rano wstać, a naprawdę nie da się spać nawet przy zamkniętym oknie”.

I wisienka na torcie. Inna mieszkanka Tysiąclecia: „I trach, fajerwereczki o 1 w nocy”.

To wszystko oznacza, że stało się coś złego. Dla pieniędzy (wszak była to płatna impreza, a Park Śląski na niej również zarobił), dla zysku, zlekceważono interes wielu tysięcy mieszkańców Katowic.

Pamiętajmy, że władze stolicy woj. śląskiego nie mają wpływu na to, co dzieje się w Parku Śląskim. Terytorialnie należy on do Chorzowa.

Instytucjonalnie podlega zaś Urzędowi Marszałkowskiemu. Ale to mieszkańcy największego w Katowicach osiedla mieszkaniowego, najbardziej odczuwają skutki tego, co dzieje się w Parku Śląskim.

Nie tak dawno, gdy wybuchła afera związana z planowaną budową luksusowych osiedli mieszkaniowych w otulinie Parku Śląskiego, prezydent Katowi zaproponował, by park ten przyłączyć do stolicy woj. śląskiego.

Impreza, która się właśnie zakończyła, każe ponownie zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

***

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***