Gigantyczna akcja oszustów.

Gigantyczna akcja oszustów.

2 sierpnia 2022 Wyłączono przez administrator

Media społecznościowe zalały fałszywe oferty. Wielkie zyski, jakie mamy osiągnąć, rzekomo gwarantowane są przez rząd.

***

Śmiało można powiedzieć, że media społecznościowe – głównie Facebook – zalały fałszywe oferty. Jedną z nich prezentujemy poniżej.

Widzimy tam prezydenta Dudę oraz prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Tekst:

„1 akcja PKN Orlen w cenie 1000 zł zabezpieczy każdemu Polakowi miesięczny zysk w wysokości 18,4 tys. zł. Gwarancje od rządu”.

Aby zachęcić niezdecydowanych oszuści dopisali: „Oferta ważna do końca tygodnia”.

Nie wiadomo, dlaczego to oszustwo szeroko rozprzestrzenia się poprzez Facebook, skoro potrafi on zablokować nawet niewinne dosyć treści.

PKN Orlen przestrzega, że oszuści wykorzystują również YouTube, wysyłają maile i esemesy:

„Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

Przypominamy: PKN ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy”.

Na swoje stronie PKN Orlen zamieścił aż 35 rozmaitych przykładowych „reklam” oraz „ofert” w rzeczywistości pochodzących od przestępców. Na wielu są znane twarze: prezydenta Dudy, prezesa Obajtka, członków rządu, celebrytów a także Magdaleny Ogórek.

Cd. tekstu poniżej.

Jak rozpoznać próbę oszustwa? PKN Orlen informuje:

„1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.
4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem”.

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***