Polski ład na drogach.

Polski ład na drogach.

19 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

Kierowcy i rowerzyści płacą krocie za wykroczenia drogowe.
2,5 tys. zł za jazdę na kole przez Katowice.

***

W nowym roku stawki mandatów i grzywien poszybowały w górę. Podobnie jak ceny żywności, gazu czy elektryczności.

Wykroczenia drogowe, które wcześniej kosztowały również niemało (np. kilkaset złotych), w tej chwili zagrożone są karami w wysokości niejednej pensji lub jej większej części.

Przykładem tej praktyki jest chociażby kara, jaką nałożono na mysłowiczanina, który w ubiegłą sobotę spowodował w swoim mieście kolizję z rogatkami. Ten wyczyn kosztował go będzie 3 tys. zł.
Przedwczoraj z kolei w Katowicach 21-letni mieszkaniec nie pozostawił złudzenia, iż nie potrafi uczyć się na własnych błędach. Wielokrotnie karany w przyszłości za brawurową jazdę samochodem młodzieniec drastycznie przekraczając prędkość, uderzył w metalowy płot.

Na szczęście nikt nie ucierpiał. Mimo to niechęć, lub nieumiejętność wyciągania wniosków z wcześniejszych sytuacji, kosztowała go 5 tys. złotych.

Również przedwczoraj raciborska policja otrzymała zgłoszenie o pijanym kierowcy na terenie miasta. Ten mężczyzna został błyskawicznie ujęty i zgodnie z nowym taryfikatorem ukarany mandatem w wysokości 2,6 tys. zł.

Badanie kontrolne wykazało w jego organizmie trzy promile alkoholu, za co zatrzymano mu prawo jazdy. Ponadto czeka go sprawa w sądzie.

Czyn, jakiego dopuścił się ów nieodpowiedzialny człowiek, zagrożony jest wyrokiem do dwóch lat pozbawienia wolności.

1 tys. złotych za przekroczenie prędkości w Świętochłowicach. Kolejny młody człowiek pędził ulicami, bardzo znacząco przekraczając dozwoloną prędkość. Przy ograniczeniu do 40 km/h on jechał 83 km /h.

Seniorzy również bywają nieodpowiedzialni za kółkiem, a dowiódł tego w minioną sobotę 64-letni siemianowiczanin, który na tzw. zebrze wyprzedził policyjny radiowóz. Otrzymał za to mandat w wysokości 1,5 tys. złotych oraz 10 punktów karnych.

Dwa dni wcześniej katowiccy policjanci ukarali mandatami po 2,5 tys. złotych dwóch pijanych rowerzystów.

Za kierowanie samochodem bez prawa jazdy 27-latkowi z Bielska-Białej grozi kara finansowa w wysokości 30 tys. złotych.

Na zdjęciu: piwna przerwa podczas rowerowej przejażdżki od tego roku może nas bardzo słono kosztować.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. Pixabay.