Czy rzeczywiście trzeba burzyć domy mieszkalne w Katowicach,  bo gdzieś pod Łodzią będą lądować samoloty?

Czy rzeczywiście trzeba burzyć domy mieszkalne w Katowicach, bo gdzieś pod Łodzią będą lądować samoloty?

19 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

Wraca temat Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Prezydent stolicy woj. śląskiego podejmuje działania.

***

Prezydent Marcin Krupa włączył się w proces konsultacyjny.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego wzbudza bardzo dużo kontrowersji w całej Polsce. Lecz problem nie dotyczy tylko tego jednego obszaru, gdzie planuje się budowę gigantycznego lotniska, a całego kraju, w tym właśnie Katowic.

CPK ma powstać pomiędzy Warszawą a Łodzią. Rozbudowane zostaną linie kolejowe, w tym ważny dla Katowic odcinek Katowice-Ostrawa.

Przez Katowice (ale również np. przez Mikołów), całkiem nowym szlakiem, mają mknąć pociągi jeszcze szybsze niż pendolino. Wstępne plany zakładają taki przebieg linii kolejowej, który zakłada wyburzenia budynków mieszkalnych w niektórych dzielnicach Katowic.

Dlatego prezydent Marcin Krupa zorganizuje dwa spotkania konsultacyjne z przedstawicielami CPK.

Poprzez budowę CPK mogą ucierpieć zabudowy mieszkaniowe w południowych dzielnicach Katowic – czyli w Podlesiu, Zarzeczu, Kostuchnie czy Piotrowicach. Do mieszkańców tych dzielnic prezydent Katowic skierował list zachęcający do udziału w konsultacjach społecznych oraz wyznaczył dwa spotkania konsultacyjne.
Jak podkreśla w swoim liście: „Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, który wariant zostanie wybrany do wdrożenia w naszym regionie. Aby tak się stało – musimy zaangażować się w dyskusję […]. Jako miasto włączymy się aktywnie w te konsultacje, a także będziemy gromadzić wszelkie informacje w tej sprawie dla mieszkańców na naszych stronach” – pisze Marcin Krupa.

Spotkania w sprawie CPK odbędą się 4 lutego 2022 o godzinie 13:00 w Sali Koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2 oraz 14 lutego o godz. 17.30 w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej przy ul. Harcerzy Września 3.

Rozwój kolei i szybsze możliwości przemieszczania są bardzo ważne również dla mieszkańców Katowic, ale z poszanowaniem ich praw. Dlatego miasto zachęca do udziału w tych spotkaniach i zadawaniu pytań.

A dla mieszkańców, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć na spotkania, uruchomiony zostanie transport. Szczegóły pojawią się na stronie Katowice.eu/konsultacje a my poinformujemy państwa o szczegółach zarówno transportu jak i samego przebiegu spotkań, gdy będą znane szczegóły.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice. (ir)