Jutro zawyją syreny. W ten sposób oddamy hołd powstańcom warszawskim.

Jutro zawyją syreny. W ten sposób oddamy hołd powstańcom warszawskim.

31 lipca 2021 Wyłącz przez administrator

Czy ten zryw powstańczy, który rozpoczął się 1 sierpnia 1944 roku i trwał cały miesiąc, był potrzebny? To pytanie dzieli historyków i dzieli zwykłych Polaków, i zapewne będzie dzieliło już zawsze.

W okupowanej Warszawie wybuchło powstanie, które zostało krwawo stłumione. Setki tysięcy ludzi zginęły, a Hitler kazał ukarać niepokorne miasto jego całkowitym zniszczeniem.

Powstanie poprzedzały apele strony radzieckiej o to, by chwycić za broń. Nadawane przez radio i zrzucane w formie ulotek.

Gdy wreszcie powstanie wybuchło, stojący na drugim brzegu Rosjanie nie ruszyli z pomocą. Nie zezwolili na to również 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego (poza jednorazowym desantem niewielkiego oddziału).

Błędy polityków i dowódców nie umniejszają jednak wielkiego bohaterstwa zwykłych ludzi, którzy nie mając pod dostatkiem broni, do zwalczania czołgów używali butelek napełnianych benzyną. I przez wiele dni stawiali zaciekły opór.

Dokładnie o godz. 17 w niedzielę, w całym kraju zawyją syreny. Przypomną o 77. rocznicy powstania warszawskiego.

***

Redaktor Naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***