Najnowszy koncert Orkiestry Muzyki Nowej, czyli „Otwórz uszy”.

Najnowszy koncert Orkiestry Muzyki Nowej, czyli „Otwórz uszy”.

17 maja 2024 Wyłączono przez administrator

„Otwórz uszy”. Tak zatytułowano najnowszy koncert Orkiestry Muzyki Nowej. Już 19 maja w katowickim NOSPR.

***

Już niedługo, w nadchodzącą niedzielę, 19 maja, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) będzie gościć niezwykły koncert Orkiestry Muzyki Nowej (OMN), pod tytułem „Otwórz uszy”

Wspaniała mieszanka dzieł różnych epok i kultur będzie głównym punktem tego wyjątkowego koncertu. Rozpoczynając od „Kołomyjek” autorstwa Bogdana Kryvopusta, przejdziemy przez aranżacje muzyki Karola Szymanowskiego, intensywne kompozycje Iannisa Xenakisa, aż po mistyczną muzykę Kaiji Saariaho.

Każdy utwór, zaprezentowany pod batutą dyrygenta Szymona Bywalca, będzie miał swoją własną, niepowtarzalną historię i kontekst.

Bogdan Kryvopust „Kołomyjki” (2023) zabierze nas w podróż przez neofolklorystyczne dźwięki, eksplorując kontrasty tempa i charakteru. To dzieło, powstałe z wdzięczności dla Polski za jej wsparcie dla Ukrainy, będzie symbolem solidarności i współpracy między narodami.
Utwór inspirowany jest folklorem zachodniej Ukrainy i ziem Podhala, pokazujący wspólne korzenie obu kultur.

Dwa mazurki (nr 2 i nr 3) pochodzące z cyklu 20 Mazurków, Op. 50 (1924-1925) na fortepian Karola Szymanowskiego zostały opracowane przez Szymona Bywalca specjalnie na Jubileuszowy koncert Orkiestry Muzyki Nowej z okazji 15-lecia działalności, który miał miejsce w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w 2013 roku.

Jak twierdzi autor opracowania ludowe tematy, ale też niezwykła barwność i giętkość faktury fortepianowej, aż prosiły się o przełożenie na orkiestrę kameralną, nawiązując nieco brzmieniowo do powstałych wiele później utworów W. Lutosławskiego na podobny skład (Mała suita, Preludia taneczne).

Następnie, Iannis Xenakis przyniesie nam „A l’île de Gorée” na klawesyn i zespół instrumentalny w roku 1986.

Dziś utwór zdaje się być równie, o ile nie bardziej aktualny niż wtedy. Był bowiem według słów samego Xenakisa: „hołdem dla czarnych bohaterów i ofiar apartheidu w Afryce Południowej, ostatnim bastionie histerycznego rasizmu”, ale i wszystkim tym, „którzy siłą zostali zabrani ze swoich ziem w przerażającą niewolę”.

Partię solową wykona klawesynistka, specjalistka muzyki współczesnej – Gośka Isphording.

Na zakończenie, Kaija Saariaho zabierze nas w muzyczną podróż poprzez „Solar”. Ta mistyczna kompozycja opiera się na idei stałej struktury harmonicznej, która nieustannie ewoluuje, podobnie jak ruchy ciał niebieskich na niebie.

To prawdziwe arcydzieło, które przyciągnie uwagę swoją głębią i kompleksowością.

Niezapomniany wieczór muzyki współczesnej czeka na nas w NOSPR. Nie przegapmy tej wyjątkowej okazji, aby doświadczyć magicznych dźwięków Orkiestry Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca.

Utwór Bogdana Kryvopusta dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

***

Ważny temat:

Śląski program refundacji in vitro to wielka tajemnica wiary.

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***