Pielęgniarki umierają w swoich domach i szpitalach.

Pielęgniarki umierają w swoich domach i szpitalach.

20 listopada 2020 Wyłącz przez administrator

O dramatycznej sytuacji mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W rozmowie z Interią przekazała zatrważające dane.

„Od 1 do 12 listopada zmarło 12 pielęgniarek. Można powiedzieć, że codziennie umiera jedna pielęgniarka. Dane od początku miesiąca są zatrważające.

Mamy dwie pielęgniarki, które po maratonie w pracy zmarły w domach. Wycieńczone zasłabły, były reanimowane, ale odeszły.

Nawet nie wykazujemy ich w naszych danych, bo bierzemy pod uwagę tylko pielęgniarki chore na COVID. Uważam, że te zakażenia wynikają również z ogromnego pośpiechu i nadzwyczajnego trybu pracy”.

I tłumaczyła, dlaczego tak uważa:

„Pracownicy ochrony zdrowia w tym pośpiechu mniej uwagi zwracają na siebie. Gdyby było nas więcej, mielibyśmy szansę na spokojne rozbieranie się z kombinezonów.

Bo do zakażeń najczęściej dochodzi w momencie wyjścia z tzw. części brudnej”.

Ta grupa zawodową nie tylko jest teraz bardziej niż inne zagrożona zakażeniem koronawirusem. Jest również sfrustrowana warunkami pracy.

A wynikają one z tego, że jest ich zbyt mało. Polskie pielęgniarki cenione są za granicą a jednocześnie zarabiają więcej w innych krajach.

Przewodnicząca OZZPiP podała liczby, które dotyczą tego środowiska zawodowego, ale jednocześnie potwierdzają zapaść polskiej służby zdrowia:

„W Polsce pracuje 250 tys. pielęgniarek. Na 1000 mieszkańców przypada ich 5,2. To trzeci najgorszy wynik w Unii Europejskiej. W Czechach ten przelicznik wynosi 8,2, a średnia unijna to 9,2.

W tej chwili średnia wieku pielęgniarek wynosi 53 lata. To też grupa podatna na zakażenie wirusem”.

Pielęgniarki żądają poprawy warunków pracy. Rozpoczynają spór zbiorowy z rządem.

Możliwy jest nawet strajk generalny.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***