Władze Katowic przedstawiły pakiet pomocy dla organizacji pozarządowych.

Władze Katowic przedstawiły pakiet pomocy dla organizacji pozarządowych.

16 kwietnia 2020 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

Pakiet obejmuje m.in.: zwolnienie z czynszu (w lokalach należących do miasta) i pięćdziesięcioprocentowy upust w opłacie śmieciowej, dodatkowe wsparcie na działania związane ze zwalczaniem koronawirusa, dofinansowanie części kosztów pracy pracowników oragnizacji pozarządowych (NGO) przez Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach.

Szczegóły pakietu dla organizacji pozarządowych (NGO) przedstawili dziś prezydent miasta Marcin Krupa oraz Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych (NGO).

– Organizacje NGO są siłą napędową życia miasta realizując m.in. wartościowe projekty edukacyjne, kulturalne, sportowe, których adresatem są seniorzy, młodzież czy rodziny z dziećmi – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Tylko w zeszłym roku przeznaczyliśmy w Katowicach na działania NGO 45,8 mln zł. Także z myślą o nich otworzyliśmy w 2016 roku Centrum Organizacji Pozarządowych, które dziś cieszy się dużą popularnością.

Prezydent dodaje, że epidemia koronawirusa szczególnie mocno uderzyła właśnie w ten sektor – oparty przecież w wielkiej mierze na pracy społeczników i wolontariuszy. Pakiet przygotowany przez miasto ma pozwolić organizacjom NGO przetrwać trudny czas. By natychmiast po epidemii mogły ponownie funkcjonować.

Pakiet pomocy konsultowany był z ponad 70 organizacjami pozarządowymi i radnymi wszystkich klubów. Ma on pięć filarów.

Filar pierwszy.

Dotyczy organizacji, które najmują lokale będących własnością Miasta Katowice. Obejmuje więc 82 NGO. Podmioty, które na mocy obowiązujących przepisów prawa bądź wskutek negatywnych konsekwencji ekonomicznych wprowadzonych ograniczeń epidemicznych zaprzestały działalności w lokalu, musiały zawiesić lub zamknąć działalność, zostaną zwolnione przez nas z opłaty czynszowej na okres obowiązywania tych uregulowań.

Po zakończeniu obowiązywania obostrzeń, przez okres tzw. rozruchu, czyli przez trzy miesiące, zostaną zwolnione z 50% czynszu, a ponadto płatności za wspomniane 3 miesiące – będą mogły rozłożyć na raty i spłacać przez 6 kolejnych miesięcy. Ta forma pomocy odbywać się ma na wniosek zainteresowanej organizacji.

Drugi filar.

Dotyczy możliwości zwolnienia katowickich organizacji pozarządowych (które są podatnikami podatku od nieruchomości) z zapłaty tego podatku w całości lub w części, co wynika z faktu, że część organizacji korzysta już ze zwolnienia na podstawie odrębnej uchwały z 2018 r.

Uiszczający opłaty śmieciowe na rzecz MPGK Sp. z o.o. będą mogli wnioskować o obniżenie o 50% opłat za wywóz i odbiór odpadów na czas obowiązywania przepisów o stanie epidemii lub stanie zagrożenia epidemicznego. Sytuacja ta nie obejmuje tych, którzy ponoszą te opłaty z dotacji.

Trzeci filar.

Kontynuacja współpracy z magistratem. Władzom miasta zależy na tym, by zadania, jeżeli tylko jest taka możliwość, zostały zrealizowane, bo ich beneficjentami są tysiące mieszkańców Katowic. W niektórych przypadkach być może wystarczy przesunąć termin realizacji zadań w tym roku, a część zadań może być realizowanych on-line.

Czwarty filar.

Wsparcie NGO uczestniczących w walce z epidemią.

– Wdrażanie czwartego filaru tak naprawdę w Katowicach rozpoczęło się już w marcu, ale planujemy zintensyfikować te działania – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Organizacje pozarządowe wspierają system opieki zdrowotnej w szczególności w zakresie profilaktyki. Mowa m.in. o pracownikach i wolontariuszach NGO, którzy robią zakupy i dowożą jedzenie dla seniorów, szyją maseczki czy też pomagają osobom bezdomnym.

W ostatnich tygodniach, decyzją prezydenta, katowicki MOPS podpisał umowy na kwotę 250 tys. zł z podmiotami NGO m.in. na przygotowanie i dowóz paczek zawierających produkty żywnościowe i higieniczne dla osób samotnych, pogotowie zakupowe, dowóz posiłków z Dziennych Domów Pomocy Społecznej czy też przygotowanie posiłków dla osób bezdomnych.
Ponadto magistrat zakupuje i przekazuje dla NGO środki ochronny – maseczki, rękawiczki, środki dezynfekujące oraz dystrybuuje środki ochrony uzyskane od innych darczyńców.

Piąty filar.

Dodatkowe działania i rozwiązania prawno-finansowe, o które zabiegały organizacje pozarządowe. Znalazł się w nim m.in. zapis dotyczący możliwości rozliczania w ramach dotacji wydatków administracyjnych za czynsz, media, opłaty telefoniczne i internet.

Możliwość ta będzie dotyczyć działań na rzecz mieszkańców Katowic, realizowanych w siedzibie organizacji.

Uelastycznione zostaną terminy wypłat dotacji. PUP dofinansuje część kosztów wynagrodzeń pracowników NGO. Wcześniej przygotuje on nabór wniosków. Informacje na ten temat: 32 259- 95-03, wew. 305, 302, lub pod adresem e-mail: [email protected], [email protected].

Prezydent Katowic zaapeluje do właścicieli nieruchomości, wynajmujących lokale organizacjom NGO, o solidarność w czasie kryzysu i zmniejszenie wysokości pobieranych czynszów na okres epidemii.

Gdzie to będzie możliwe, w razie potrzeby zostaną dokonane zmiany w umowach partnerskich z organizacjami pozarządowymi przy realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych.

Wnioski o skorzystanie z pomocy będą maksymalnie uproszczone. Więcej szczegółów jutro na www.katowice.eu/ngo.

W razie pytań czy wątpliwości można kontaktować się telefonicznie: 32 2593-746 lub 2593-118 lub drogą mailową: [email protected], [email protected].

Źródło i fot.: BP UM Katowice.

[rl_gallery id=”16766″]