Masowo łamiemy zasady obowiązujące przy wyrzucaniu zużytych rękawic jednorazowych. Winna jest niewiedza – zarówno klientów, jak i personelu sklepów. Katowicki magistrat przygotował „odpadowy” przewodnik.

Masowo łamiemy zasady obowiązujące przy wyrzucaniu zużytych rękawic jednorazowych. Winna jest niewiedza – zarówno klientów, jak i personelu sklepów. Katowicki magistrat przygotował „odpadowy” przewodnik.

22 kwietnia 2020 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

Od dziś w Katowicach znów działają punkty zbiórki odpadów. Przy tej okazji katowicki magistrat przypomina o szczególnych zasadach obowiązujących przy usuwaniu odpadów.

W jednym z punktów mowa o tym, jak należy wyrzucać rękawiczki jednorazowe. To nie tylko zalecenie, lecz przepis – przepis masowo łamany.

1. Gminne Punkty Zbiórki Odpadów – jak będzie teraz wyglądać ich funkcjonowanie?

Wszystkie katowickie GPZO wznowiły działanie 22 kwietnia. Na ich terenie obowiązują zaostrzone rygory bezpieczeństwa sanitarnego. Klienci, korzystający z punktów muszą nosić maseczki, rękawiczki oraz zachowywać dystans około 2 metrów od pozostałych osób. Pracownicy GPZO przestrzegają najaktualniejszych wytycznych przewidzianych w miejscu pracy, związanych m.in. z odpowiednim dystansem, zabezpieczeniami czy dezynfekcją.

2. Obiór odpadów w workach Big Bag – kiedy wróci ta usługa?

Big Bagi będzie można ponownie zamawiać najprawdopodobniej od 4 maja. Tutaj także wdrożone zostaną rygory bezpieczeństwa, m.in. w biurze obsługi klienta będą mogły znajdować się maksymalnie dwie osoby. Rekomendowane są płatności elektronicznie, choć kasa również będzie czynna.

3. Segregacja odpadów – czy coś się zmieniło?

Nic nie uległo zmianie w kwestii segregacji śmieci. Nadal obowiązują zasady selektywnej zbiórki odpadów. Pamiętajmy więc, że wszystkie odpady powinniśmy wyrzucać do odpowiednich pojemników, przeznaczonych na określone frakcje.

4. Wiaty na śmieci – czy powinny teraz pozostawać otwarte czy zamknięte, aby zminimalizować konieczność kontaktu z elementami dotykowymi?

Jeśli będziemy stosować się do wytycznych dotyczących noszenia maseczek i rękawiczek, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zachować dotychczasowe rozwiązania. Ostateczna decyzja w tej sprawie leży po stronie zarządców danego osiedla lub wspólnoty mieszkaniowej.

5. Zużyte maseczki i rękawiczki – jak wyglądają najaktualniejsze wytyczne dotyczące ich wyrzucania?

Zgodnie z wytycznymi maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

To oznacza, że przy wychodzeniu ze sklepu powinniśmy mieć możliwość wrzucenia rękawiczek do osobnego worka (tylko na nie), który można by było zawiązać, tak aby rękawicznki nie wyfruwały z otwartych i często przepełnionych koszy na śmieci przy marketach.

Oczywiście niezależnie czy mamy stan epidemii, czy nie, worki z odpadami powinny być zawsze zamykane. Zwłaszcza jeżeli pojemniki nie są zamykane w wiatach. W ten sposób zapobiegamy rozwiewaniu odpadów.
Pamiętajmy, że nasze odpady bywają ciekawym łupem dla gryzoni i innych zwierząt, które również mogą przenosić różnego rodzaju choroby. Dlatego niezależnie od sytuacji zawiązujmy worki z odpadami przed ich wyrzuceniem.

6. Kosze na zewnątrz czy domowe – gdzie lepiej wyrzucić zużyte maseczki i rękawiczki?

Ważne, aby jednorazowe środki ochronne trafiły do kosza na śmieci, a nie na chodnik czy trawnik. Jeżeli nie jesteśmy zakażeni, to również nasze odpady nie są zakażone.

Zgodnie z wytycznymi tego typu środki ochrony można zawinąć do worka czy torebki foliowej i wyrzucić do zwykłego kosza na odpady. Nie ma znaczenia, gdzie się on znajduje.

W przypadku koszy na zewnątrz – problemem mogą być teraz jednorazowe rękawiczki słabszej jakości, których używamy np. podczas zakupów. Po dostaniu się do kanalizacji mogą one spowodować zatykanie instalacji. Dlatego pamiętajmy przy wychodzeniu ze sklepu, aby takie środki ochrony również zawinąć do worka i dopiero wtedy wyrzucić do kosza znajdującego się przy sklepie.

7. Chusteczki antybakteryjne – gdzie je wyrzucać i dlaczego nie do toalety?

Podobnie jak rękawiczki czy maseczki, jednorazowe chusteczki antybakteryjne należy wrzucić do woreczka, zawinąć i wyrzucić do zwykłego kosza na odpady komunalne. Nie należy ich wyrzucać do toalety.

Tego typu materiały higieniczne wykonane są ze specjalnych tkanin, które nie rozpuszczają się w ściekach. Może to doprowadzić do zatkania rur, zatoru lub awarii urządzeń kanalizacyjnych.

Bywają na rynku produkty higieniczne w formie chusteczek (np. nawilżany papier toaletowy), które mogą być wrzucane do toalety, ale wtedy na opakowaniu zawsze znajduje się informacja lub oznaczenie, że dany środek jest bezpieczny dla kanalizacji.

8. Środki dezynfekujące o statusie biobójczym – co z opakowaniami pustymi lub niezużytymi do końca?

Wszelkie opakowania po środkach biobójczych, wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, uznawane są za odpady potencjalnie niebezpieczne i powinny trafić bezpośrednio do GPZO. Najlepiej czasowo takie opakowanie umieścić w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla dzieci i w dogodnym momencie dostarczyć do GPZO.

Jeżeli dany środek biobójczy (bądź inny zawierający skład niebezpieczny) nie został wykorzystany do końca, również powinien trafić do GPZO. Należy jednak poinformować obsługę punktu, iż opakowanie nie jest puste.
Pozwoli, to pracownikom na odpowiednie magazynowanie, a następnie skierowanie do specjalistycznej utylizacji tego typu odpadu. Kategorycznie zabronione jest wylewanie resztek środków biobójczych, bądź innych o niebezpiecznym składzie, do kanalizacji!

9. Przeterminowane lub niezużyte leki – jak w obecnej sytuacji je wyrzucać?

Jeżeli leki zostały całkowicie zużyte i zostały po nich tylko opakowania, wystarczy podzielić je odpowiednie frakcje (papier, plastik, szkło) i wrzucić je do odpowiednich pojemników.

Przeterminowane i niezużyte leki tak jak do tej pory można wyrzucać w wyznaczonych aptekach, do specjalnie oznaczonych pojemników. Ponadto można też je oddać do jednego z czterech katowickich GPZO.

***

Komunikat redakcji Katowice Dziś.

Zmagamy się z epidemią. To szczególna sytuacja. Zapraszamy do zamieszczania postów w grupie Katowice Dziś , które pomogą wam przetrwać ten trudny czas. Pierwszeństwo mają następujące posty: dam pracę, szukam pracy. Mam coś co mogę nieodpłatnie odstąpić. Chcę pomóc / szukam pomocy. Zapraszamy te wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą – i mają dziś problem z dotarciem do klientów. Również posty o charakterze ofertowym będziemy tu zamieszczać nieodpłatnie – po podjęciu w każdym takim przypadku indywidualnej decyzji.

Każdy post będzie weryfikowany pod kątem regulaminu grupy (zakładka informacje). Możliwe jest także przygotowanie szerszej publikacji na naszej stronie WWW z postem na fanpage’u. W ten sposób opublikowaliśmy już artykuł o firmie Zarys, która do Polski dostarczyła 6 mln maseczek i kombinezony ochronne, o fabryce zniczy i świec zapachowych, której właściciel, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, walczy o utrzymanie miejsc pracy, o restauracji Śląska Prohibicja.

Zapraszamy.

Źródło: BP UM Katowice. Fot. Pixabay.