Nowy obowiązek dotyczy 25 milionów Polaków. Prawie nikt o tym nie wie, że należy się z niego wywiązać do końca tego roku.

Nowy obowiązek dotyczy 25 milionów Polaków. Prawie nikt o tym nie wie, że należy się z niego wywiązać do końca tego roku.

29 grudnia 2019 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

O tym obowiązku niewielu z nas wie, a pozostały niecałe trzy dni. Do końca tego roku każdy płatnik PIT, CIT i VAT musi wygenerować swój mikrorachunek podatkowy w urzędzie skarbowym. Spośród 25 mln płatników, którzy powinni wygenerować taki mikrorachunek, dotąd zrobiło to zaledwie 250 tys. osób.

Mikrorachunek podatkowy to specjalne, indywidualne konto, służące tylko i wyłącznie do wpłat podatku. Ma ułatwić życie płatnikom, szczególnie w przypadku przeprowadzek i zmian miejsca siedziby firmy. Indywidualne konto będzie na stałe przypisane do osoby, a każdy będzie mógł sprawdzić numer swojego rachunku niezależne od tego, gdzie i kiedy się znajduje. Tym samym od 1 stycznia 2020 roku przestaną obowiązywać dotychczasowe rachunki.

Wygenerowanie mikrokonta podatkowego jest bardzo proste i można to zrobić online. Należy wejść na stronę internetową ministerstwa finansów (www.podatki.gov.pl), kliknąć zakładkę „GENERUJ”, a następnie podać swój PESEL lub NIP – jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i jesteśmy płatnikami VAT. Można to zrobić także w dowolnym urzędzie skarbowym.

Nie podaje się, jakie kary grożą spóźnialskim. Należy jednak liczyć się z tym, że urząd skarbowy może nałożyć mandat za nieterminowe wywiązanie się z obowiązku.

Aktualizacja: Jak wynika z komentarzy, temat wzbudza poruszenie. Część czytelników uważa, że niepotrzebnie piszemy o obowiązku. Naszym zdaniem, jeśli od 1 stycznia zmieniają się zasady to znaczy, że obowiązek jest do 31 grudnia. Część osób twierdzi, że tak nie jest. Nie chcemy być w skórze tak twierdzących, jeśli administracja skarbowa w przyszłości uzna, że było inaczej.