Obcy czyli gorsi?

7 lutego 2018 0 przez administrator

Jeden zadźgany nożem. Drugi zaatakowany kamieniem. Trzeci nagrodzony.

Są ich tysiące. Studenci i pracownicy. Urodzeni w innych krajach, a często na innych kontynentach. Mówiący różnymi językami. Katowice wybrali na miejsce swej nauki bądź pracy. Ze zwględu na inny kolor skóry czy oczu często słyszą pod swoim adresem niepochlebne uwagi czy wyzwiska. Czasami bywa gorzej.

Omar, student medycyny z USA, w 2004 r. został zadźgany nożem w jednej z katowickich dyskotek. Stanął w obronie dziewczyn zaczepianych przez chuliganów i za to zginął.

10 lutego ub. roku inni chuligani napadli na Pakistańczyka prowadzącego „kebabiarnię” przy ul. Skargi. Najpierw zamówili jedzenie, następnie zaczęli wyzywać pracującego tam cudzoziemca. Wreszcie go zaatakowali – zniszczyli terminal płatniczy, a szybę rozbili kamieniem.

„Przecież nie wszyscy Polacy są rasistami” – stwierdził Yasser Faraj, student piątego roku medycyny z Katowic. I postanowił to udowodnić.

W 2017 r. Yasser zorganizował turniej piłkarski Turniej Piłkarski ?Graj przeciwko rasizmowi?. Udział w turnieju był wyrazem sprzeciwu wobec rasizmu i nietolerancji oraz symbolem jedności polskich i zagranicznych studentów.

Kilka dni temu Yasser otrzymał nagrodę specjalną konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce Interstudent 2018. Nagrodę przyznano mu właśnie za działalność na rzecz walki z rasizmem.

Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Partnerami Konkursu są: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Parlament Studentów RP i Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

Na zdjęciu: Wielu cudzoziemców studiuje medycynę w Katowicach. Niektórzy zostają w Polsce, większość wraca do swoich krajów. Jakie wspomnienia wyniosą z naszego kraju, to w dużej mierze zależy również od nas.

Fot. Wikimedia.

Wchodź bezpośrednio na https://katowicedzis.pl/
Warto