Tacy mili sąsiedzi

30 listopada 2017 0 przez administrator

Pan Waldek był zawsze taki życzliwy i miły – w mieszkaniu zamieniał się w bestię. Żonę katował, jedną z dwóch córek gwałcił. O panu Piotrusiu sąsiedzi powiedzieć nie mogli, że miły. Wezwani przez pozostałych przerażonych lokatorów policjanci, zastali pana Piotrusia na klatce schodowej, gdy głową żony tłukł w ścianę.

ŚląskTę pierwszą historię – wstrząsającą – znają policjanci z komisariatu II w Katowicach. To oni właśnie zatrzymali domowego oprawcę. Mężczyzna już ponad rok znęcał się nad żoną i córkami. Starszą z nich regularnie gwałcił. Gdy po raz pierwszy to uczynił, nie miała jeszcze 18 lat. Decyzją sądu został aresztowany.

Ta druga przerażająca historia wydarzyła się przy ul. Kościuszki. Okazało się, że dręczona kobieta milczała. Była regularnie katowana przez 8 lat. I zapewne milczałaby dalej, gdyby nie to, że policjanci zobaczyli jej małżonka w akcji. Co ciekawe, w tym drugim przypadku nie zdecydowano się na areszt. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem.

Takich historii jest niestety wiele. 52-latek z Katowic został zatrzymany dopiero wówczas, gdy swoją konkubinę zatłukł na śmierć. 35-letni, inny mieszkaniec Katowic, został zatrzymany po policyjnej interwencji. Wcześniej małżonka milczała. Była katowana przez kilka lat.

Po interwencji policyjnej na Koszutce, domowy oprawca został objęty dozorem policyjnym i zakazem zbliżania się do partnerki. Ustalono, że znęcał się nad swoją panią przez co najmniej pół roku. Po powrocie do mieszkania znowu ją zaczął bić. Po kolejnej interwencji policyjnej trafił za kraty. Nie zdążył zabić kobiety.

Jutro na placu Szewczyka przed Galerią Katowicką, odbędzie się happening przeciw przemocy wobec kobiet, organizowany przez Komendę Miejską Policji w Katowicach i Fundację Podaruj Nadzieję. Pojawią się białe wstążki i balony oraz konsultacje ze specjalistami ds. przeciwdziałania przemocy domowej ? wszystko po to, żeby okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet doświadczających przemocy. Wolontariuszy i policjantki można będzie spotkać na placu w godzinach od 12. do 16.

Fot. Podaruj Nadzieję.