Zakaz, którego nie będzie

30 listopada 2017 0 przez administrator

Absolutna sensacja. Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy Biedronki, Lidla i wszystkich hipermarketów w Katowicach.

Policzmy. Jeszcze niedawno Katowicach działało: 10 sklepów Lidl, około 20 Biedronek, 1 hipermarket Carrefour, 3 hipermarkety Tesco, 1 Auchan, 1 hipermarket E.Leclerc, 2 supermarkety Piotr i Paweł, 1 Stokrotka oraz 2 Netto. To było w 2015 r. I choć nieco się zmieniło, to zmiany poszły raczej w kierunku coraz większej liczby wielkich sklepów. Ponadto na tej liście zabrakło sklepów Simply czy Intermarche.

W większości tych placówek handlowych są piekarnie. Wszyscy możecie potwierdzić. Tymczasem uchwalając zakaz handlu w niedziele uczyniono wyjątek dla piekarń właśnie. Co oznacza, że zakaz handlu w niedziele nie dotyczy wszystkich hipermarketów i supermarketów, w których wypieka się pieczywo. Dlaczego?

Dlatego, że robiąc wyjątek dla piekarń nie zaznaczono, jaki procent sprzedawanego w nich towaru, musi stanowić pieczywo właśnie. A przecież nawet w typowych, tradycyjnych piekarniach, handluje się innymi towarami. Czego przykładem jest Bittmann na Ligocie.

Auchan, Biedronka czy Tesco spokojnie mogą więc patrzeć na zakaz handlu w niedziele. W obecnej formie ten ich nie dotyczy. Oczywiście przepisy można zmienić. Te o zakazie handlu w niedziele zmieniane są ciągle. I ciągle wyskakują kolejne problemy, które sprawiają, że wysiłki, by zakazać niedzielnego handlu, z poważnego procesu stanowienia prawa, zamieniły się w serial komediowy.