In vitro na Śląsku – czekajcie na sylwestra.

In vitro na Śląsku – czekajcie na sylwestra.

13 maja 2024 Wyłączono przez administrator

Jak przebiega program refundacji zabiegów in vitro dla mieszkańców województwa śląskiego? Wykonawca nie udziela informacji o szczegółach i osiągniętych efektach. Pytaliśmy m.in. innymi o to, czy udało się uzyskać chociaż jedną ciążę.

***

Najwyższy niepokój

To, co działo się w związku z tym wartościowym programem, już w ubiegłym roku zaczęło budzić nasz najwyższy niepokój. Przypomnijmy, że za przebieg prac nad przygotowaniem tego programu odpowiadała wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała.

Sejmik Śląski podjął odpowiednią uchwałę jeszcze w 2022 r. Wolą sejmiku było, aby również w naszym województwie pieniędzmi publicznymi wesprzeć pary, które bez skutku starały się o własne dziecko.

Szlachetna i potrzebna

To szlachetna inicjatywa. Nie mówiąc już o tym, że bardzo potrzebna.

Przecież nas ciągle ubywa. I przysłowie, że dzieci to nasz skarb, jest aktualne jak nigdy wcześniej.

Z wielką pompą w połowie 2023 roku ogłoszono konkurs na wybór klinik in vitro, które miałyby uczestniczyć w programie. Na końcu nie były to już jednak kliniki, lecz:

Kliniki bądź klinika.

Nie kilka tylko jedna

I tak właśnie się stało. Choć komisja konkursowa rekomendowała wybór czterech klinik, które otrzymały taką samą liczbę punktów, wybrano tylko jedną z nich.

Wcześniej odwoływano konkurs, ogłaszano go ponownie, przesuwano w czasie. Jednocześnie zmieniono punktację, wyrzucając z niej kryteria merytoryczne a pozostawiając kryterium tylko najniższej ceny.

Hot-dog to nie jest

W sytuacji, gdy chodzi przecież o jakość, fachowość, profesjonalizm – boć nie jest to sprzedaż hot-dogów tylko usługi medycznej.

Wybór padł na niewielką klinikę z sieci InviMed znajdującą się w Katowicach. Na decyzję tę nie miała wpływu nawet i taka informacja, że w dokumentach konkursowych wskazano liczbę wykonywanych procedur nie tej jednej kliniki a sieci klinik InviMedu z całej Polski.

Ani taka informacja, że w dokumentach konkursowych wykazano lekarzy, którzy wcale nie pracowali w Katowicach czy na Śląsku, lecz w innych województwach.

Jakieś efekty?

Postanowiliśmy sprawdzić czy program przyniósł już jakieś efekty. Zapytaliśmy o to InviMed.

Chcieliśmy dowiedzieć się przede wszystkim tego, czy udało się uzyskać jakieś ciąże. Pierwszych pacjentów przyjęto przecież 14 marca.

Odpowiedź zwaliła nas z nóg. My byśmy się pochwalili dobrymi efektami naszej pracy.

Czekajcie na sylwestra

A InviMed? InviMed odpowiedział następująco:

„W myśl obowiązującej nas umowy na realizację programu jesteśmy zobowiązani do złożenia sprawozdania końcowego do Urzędu Marszałkowskiego do 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania. Termin realizacji zadania został ustalony od dnia podpisania umowy do dnia 15 grudnia 2024 r.”

Taka sama odpowiedź dotyczyła pytań o lekarzy delegowanych do pracy w ramach marszałkowskiego programu czy o pary, które zgłosiły się do niego. Na odpowiedź mamy czekać do 31 grudnia.

A wy co myślicie

Poniżej nasze pytania i odpowiedzi. Pardon – odpowiedź. Pod nią nasza konkluzja – bardzo jesteśmy ciekawi czy się z nią zgodzicie.

Pytania przesłane do InviMedu:

Jacy lekarze wykonują usługi na rzecz wspomnianego programu w klinice Invimedu w Katowicach? Proszę o podanie ich nazwisk.

Czy są to lekarze wskazani w dokumentacji konkursowej a jeśli nie to dlaczego?

W jakim wymiarze czasu pracy wykonują oni usługi na rzecz programu? Proszę o przesłanie mi ich grafika pracy i pozostałej dokumentacji, z której to wynika.

Ile par zostało zapisanych do programu, ile zostało odrzuconych a ile zgłosiło się, ale w ich wypadku decyzja o kwalifikacji jeszcze nie zapadła?

Czy uzyskano ciążę lub ciąże? Jeśli tak, proszę o podanie liczby.

Odpowiedź:

Uprzejmie informujemy, że program Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców województwa śląskiego na lata 2023-2026” realizowany przez klinikę InviMed w Katowicach przebiega zgodnie z zapisami zawartej umowy.

Urząd Marszałkowski jest informowany o szczegółach realizacji programu. W myśl obowiązującej nas umowy na realizację programu jesteśmy zobowiązani do złożenia sprawozdania końcowego do Urzędu Marszałkowskiego do 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania.

Termin realizacji zadania został ustalony od dnia podpisania umowy do dnia 15 grudnia 2024 r.

Informacje dla pacjentów z województwa śląskiego o możliwości i warunkach dołączenia do programu, dostępne są na stronie internetowej kliniki.

Tyle InviMed. Nas dziwi, że spółka ta nie chwali się sukcesami.

Gdzie przejrzystość i jawność

Znacznie bardziej dziwi brak konkretnych odpowiedzi. To poważna sprawa, jako InviMed działa za publiczne pieniądze.

A każdy przypadek wydawania publicznych pieniędzy wymaga pełnej przejrzystości i jawności. Są to bowiem nasze pieniądze.

A płacimy my

Program refundacji zabiegów in vitro ze środków publicznych finansują przecież podatnicy. Również ci, którzy nie muszą korzystać z dobrodziejstw tego programu.

Im się należy wiedza, że są to pieniądze wydane w sposób właściwy. Nam wszystkim należy się ta wiedza.

Więcej na temat wojewódzkiego programu refundacji in vitro: w naszej zakładce „Polecamy”.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

 

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***