Kolejne kilka lat Rafała Piecha na stanowisku prezydenta Siemianowic Śląskich to wielka niespodzianka.

Kolejne kilka lat Rafała Piecha na stanowisku prezydenta Siemianowic Śląskich to wielka niespodzianka.

22 kwietnia 2024 Wyłączono przez administrator

Bój był zażarty a obecny zwycięzca od początku był na przegranej pozycji. A jednak wygrał.

***

Największym przegranym nie jest Anna Zasada-Chorab, która weszła wraz z Piechem do drugiej tury. Ona może te wybory uznać za swój sukces.

Jej indywidualny wynik w Siemianowicach Śląskich jest wyższy niż indywidualne wyniki w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych: Borysa Budki i Mateusza Morawieckiego.

Oczywiście cały czas mówimy o Siemianowicach Śląskich.

2

Z kolei największym przegranym tych wyborów jest siemianowicki przedsiębiorca, od lat zaangażowany w politykę w tym mieście. I to zaangażowany tak bardzo, że bywał na sesjach rady miasta.

To w jego restauracji Rafał Piech bardzo dawno temu świętował swoją wygraną. Można by rzec nawet, że ta właśnie postać utorowała Rafałowi Piechowi drogę do władzy w mieście.

3

Przedsiębiorca ten najwidoczniej przestał wierzyć w szczęśliwą gwiazdę Piecha. Jak mówią znawcy siemianowickiej polityki, on właśnie doprowadził do kryzysu w obozie prezydenckim.

Efektem była decyzja prezesa Stowarzyszenia Mieszkańców Siemianowic o starcie w wyborach. Człowiek, który miał wspierać Rafała Piecha, stanął z nim w szranki.

4

To, że doszło do drugiej tury w Siemianowicach Śląskich, wynika z kilku czynników. Pierwszym była mnogość kandydatów – to zwykle służy urzędującemu włodarzowi i tak się stało tym razem.

Po drugie, rywale Rafała Piecha włączyli również ze sobą. To normalne, przecież stanowisko prezydenta miasta jest tylko jedno. Lecz to również służy zwykle urzędującemu włodarzowi.

5

Po trzecie, po pierwszej turze wyborów kampania kontrkandydatów Piecha prowadzona była niemrawo. Zabrakło prawdziwych fachowców. I taka sytuacja – znowu – najlepiej służy urzędującemu włodarzowi.

On zwykle musi się mniej starać.

W niedzielę na wieczorze wyborczym, w miejscu gdzie Rafał Piech i jego zwolennicy czekali na wyniki wyborów, padało znamienne pytanie:

– Gdzie jest? – i tu imię oraz nazwisko tego przedsiębiorcy. Gdyż jego oczywiście tam nie było.

6

Można więc pokusić się o twierdzenie, że pomimo zwycięstwa Rafała Piecha w Siemianowicach Śląskich kończy się jakaś epoka. Czy tak będzie? – to oczywiście zależy od nowo wybranego, ale starego prezydenta.

Te wybory z pewnością zmuszą go do zrewidowania swych politycznych przyjaźni i sojuszy. A kierunek zmian poznamy po tym, czy wymianie, ulegną polityczni doradcy prezydenta i jeśli tak, to w jaki sposób. Czy i kto z nich trafi na hasiok siemianowickiej historii.

***

Szokujący temat. Zobacz film poniżej. Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***