Katowicki Festiwal Szachowy od 26 kwietnia.

Katowicki Festiwal Szachowy od 26 kwietnia.

22 kwietnia 2024 Wyłączono przez administrator

To będzie prawdziwe święto królewskiej gry, a Katowice po raz kolejny staną się stolicą polskich szachów. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym od 26 do 28 kwietnia odbywać się będzie XI Katowicki Festiwal Szachowy.

Dodajmy, że rok 2024 jest rokiem jubileuszowym dla Śląskiego Związku Szachowego, który obchodzi swoje urodziny.

– O tym, że sportowa rywalizacja uczy i rozwija, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też uczą szacunku do rywala – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Festiwal rozpocznie się od rozegrania Drużynowego Pucharu Polski w Szachach Błyskawicznych. W sobotę i w niedzielę odbędzie się jedenasta edycja Turnieju Szachowego Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w tym grupa OPEN – turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego.

Do udziału w zawodach akces zgłosiło blisko 800 zawodników. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. arcymistrzowie: aktualny Mistrz Polski Bartosz Soćko, medalista mistrzostw świata i Europy Jacek Gdański, pięciokrotny Mistrz Polski Radosław Wojtaszek, gruzińska Mistrzyni Świata Juniorów do 16 i 18 lat Keti Tsatsalashvili oraz dwukrotny Mistrz Ukrainy Andrei Volokitin.

27 kwietnia 2024 roku będzie kulminacyjnym dniem obchodów 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego. O godzinie 16:00 odbędzie się mecz przyjaźni na 100 szachownicach z Małopolskim Związkiem Szachowym, natomiast o 18:00 uroczysta gala 100-lecia.

W programie Festiwalu znajdują się turnieje szachowe dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania, a także pokazy i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Łączna pula nagród XI Katowickiego Festiwalu Szachowego wynosi ponad 60 tysięcy złotych, w tym 43 tysiące zł w nagrodach finansowych.

***

Szokujący temat. Zobacz film poniżej. Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za WKS UM Katowice. Fot. M. Walusza