Wielki sukces śląskiego przemysłu w Brukseli.

Wielki sukces śląskiego przemysłu w Brukseli.

12 stycznia 2024 Wyłączono przez administrator

Europoseł Łukasz Kohut informuje: Sukces śląskiego przemysłu w Brukseli. Bardzo dobra decyzja dla polskich kopalń i dla naszych domów oraz mieszkań.

***

Kilka lat temu Beata Szydło, podczas kampanii wyborczej zakończonej sukcesem PiS, zapowiadała obronę polskiego górnictwa. Jak było potem, wszyscy wiemy.

PiS najlepszy był chyba w wojennej retoryce (do dziś tak jest). Potępiał zapadające w Brukseli decyzje ograniczające możliwości górnictwa, ale nie potrafił na nie skutecznie wpływać – tak, by były jak najkorzystniejsze dla Polski.

Dlatego warto odnotować informację przekazaną przez europosła Łukasza Kohuta. Chodzi o proponowane przez Parlament Europejski regulacje – są one dobre dla polskiego górnictwa.

– Transformacja energetyczna jest potrzebna, ale nie kosztem ludzi i miejsc pracy – mówi Łukasz Kohut, europoseł ze Śląska. – Wspólnie z profesorem Buzkiem i europosłem Jarubasem zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Razem z niemieckimi socjaldemokratami i z polskimi związkami zawodowymi zmieniliśmy szkodliwą propozycję.

Co zostało wynegocjowane w trakcie prac?

1. Podniesienie limitu emisji z 0,5 do 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla kamiennego.
2. Zmianę przepisu, dzięki któremu limit ma dotyczyć operatora zrzeszającego wiele kopalń, a nie pojedynczej kopalni tak jak to pierwotnie planowano.
3. Zamianę kar na opłaty, które w postaci inwestycji środowiskowych będą mogły wrócić do operatorów.
4. Wyłączenie węgla koksującego, który wcześniej został wpisany na listę surowców krytycznych UE.

– Ostatnim etapem prac będzie głosowanie całego Parlamentu Europejskiego (PE), które najprawdopodobniej odbędzie się w lutym. Naszą rolą jako europosłów jest pilnowanie w Brukseli ważnych spraw dla regionu – mówi europoseł Kohut.

Propozycje dobre dla Polski przyjęły ostateczny kształt na posiedzeniu wspólnym dwóch komisji PE – Komisji Przemysłu i Komisji Ochrony Środowiska.

Aż 91 europosłów i europosłanek na 107 obecnych odpowiedziało się za zmienionymi przepisami.

„Warto przypomnieć, że zapisy dotyczące redukcji metanu w kopalniach różnią się zasadniczo od pierwotnych propozycji, które w opinii wielu ekspertów stanowiły zagrożenie dla śląskiego przemysłu wydobywczego” – podkreśla biuro europosła Kohuta w PE.

Przypomnijmy, że górncitwo ciągle jest ważną gałęzią gospodarki w woj. śląskim i ciągle daje pracę dziesiątkom tysięcy ludzi.

W ostatnich latach, niestety, kopalnie zmniejszały wydobycie, generowały duże straty i stanowiły wielkie obciążenie dla państwa, które dosypywało im setki milionów złotych. Jednocześnie eksperci wskazywali na szereg błędów w zarządzaniu górnictwem. Błędów mających wpływ na wynik finansowy branży.

Czy górnictwo należy więc zlikwidować, czy utrzymać? Z pewnością nie można zamknąć z dnia na dzień. Polska energetyka oparta jest na węglu i bardzo wiele domów oraz mieszkań ogrzewanych jest ciepłem wytwarzanym poprzez spalanie węgla.

Zamykając kopalnie w całości uzależnilibyśmy się od importu.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. Pixabay