Przystanek jak oaza zieleni – z roślinami nawet na dachu.

Przystanek jak oaza zieleni – z roślinami nawet na dachu.

20 kwietnia 2023 Wyłączono przez administrator

A będzie ich naprawdę dużo w Katowicach. I to jeszcze przed wakacjami.

***

Katowice coraz śmielej realizują swoje proekologiczne cele. Nowym symbolem tych działań jest otwarcie pierwszego z 22 zielonych przystanków na ul. Mickiewicza, który powstał w ramach projektu „Zielony przystanek na wiosnę”.

Inicjatywa nie tylko stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy sami zdecydowali o lokalizacji przystanków, ale także wpisuje się w szereg działań miasta na rzecz ochrony środowiska, rewitalizacji terenów zielonych i zazielenianiu ulic. Jak mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic, zielone przystanki są doskonałym przykładem samowystarczalnych rozwiązań ekologicznych, które wspierają zrównoważony rozwój miasta.

Projekt „Zielony przystanek na wiosnę” nie tylko zmienia wizerunek miasta, ale również angażuje lokalną społeczność w podejmowanie decyzji związanych ze środowiskiem. Mieszkańcy mieli możliwość wyboru lokalizacji oraz kolorystyki przystanków. Wybrano 22 lokalizacje, które w najbliższym czasie zostaną wyposażone w nowoczesne, zielone wiaty.

Pozostałe 21 zielonych przystanków zostanie oddanych do użytku do końca wiosny, tworząc zaskakujące oazy zieleni w mieście. Zielone dachy przystanków, pokryte dywanem rozchodnikowym, magazynują wodę deszczową, obniżają temperaturę powietrza wokół wiaty, zmniejszają zapylenie i pochłaniają CO2. Rośliny te charakteryzują się długim okresem kwitnienia i wysoką miododajnością, co przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej.

Projekt przystanków uwzględnia także ochronę ptaków, dzięki współpracy z Fundacją Szklane Pułapki. Specjalne kropki na szybach wiat mają na celu ograniczenie kolizji ptaków z szybami, zwiększając ich bezpieczeństwo w przestrzeni miejskiej.

Inicjatywa zielonych przystanków pokazuje, że Katowice dążą do bycia miastem przyjaznym mieszkańcom, środowisku i przyrodzie. Wraz z wprowadzaniem kolejnych ekologicznych rozwiązań, miasto będzie coraz bardziej zielone, zrównoważone i nowoczesne, dbając o potrzeby zarówno ludzi, jak i przyrody.

Warto dodać, że Katowice nie są jedynym miastem, które wprowadza zielone przystanki. Ten rodzaj inwestycji zdobywa coraz większą popularność w innych miastach Polski i na świecie. Wprowadzenie zielonych dachów przystanków to jednak tylko jeden z elementów długofalowej strategii ekologicznej miasta. W ramach tej strategii przewidziane są również inne działania, takie jak rozwój infrastruktury rowerowej, modernizacja systemu transportu publicznego, czy promowanie ekologicznych rozwiązań w nowych inwestycjach budowlanych.

Wszystko to sprawia, że Katowice stają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku. Wprowadzane zmiany przekładają się na poprawę jakości życia mieszkańców, którzy coraz częściej doceniają wartość zieleni w otaczającej ich przestrzeni miejskiej. Dzięki takim projektom jak „Zielony przystanek na wiosnę”, mieszkańcy Katowic mogą cieszyć się miejscem, które jest nie tylko estetycznie atrakcyjne, ale także zdrowe i przyjazne dla środowiska.

Warto podkreślić, że zaangażowanie lokalnej społeczności w takie przedsięwzięcia jest kluczowe dla dalszego zrównoważonego rozwoju miasta. To mieszkańcy mają wpływ na kształtowanie przestrzeni miejskiej, a ich zaangażowanie i świadomość ekologiczna są niezbędne dla realizacji kolejnych proekologicznych inicjatyw. Współpraca między władzami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i mieszkańcami daje szansę na sukces w dążeniu do stworzenia miasta przyjaznego dla wszystkich.

W kontekście globalnego kryzysu klimatycznego, takie działania mają nieocenione znaczenie. Poprzez realizację projektów takich jak „Zielony przystanek na wiosnę” oraz dalsze inwestycje ekologiczne, Katowice pokazują swoje zaangażowanie w walkę z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych i przeciwdziałanie degradacji środowiska. Takie działania mają również znaczenie edukacyjne, ucząc mieszkańców o korzyściach płynących z dbałości o środowisko naturalne, co może przyczynić się do dalszego wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***