Uniwersytet Śląski pomaga Ukraińcom i Ukrainie na wiele różnych sposobów.

Uniwersytet Śląski pomaga Ukraińcom i Ukrainie na wiele różnych sposobów.

5 kwietnia 2022 Wyłączono przez administrator

Trzeba to nagłośnić.

***

Od początku wojny w Ukrainie społeczność Uniwersytetu Śląskiego na różne sposoby niesie pomoc ludziom dotkniętym tym strasznym wydarzeniem. Na dziś w murach Uczelni znajduje się łącznie prawie 700 osób pochodzenia ukraińskiego – 400 studentów, którzy kształcili się u nas już przed wojną oraz ponad 392 kolejne osoby, którym uczelnia pomogła.

Na UŚ zebrano już kilkaset tysięcy złotych w ramach zbiórek finansowych. Prowadzona jest zbiórka rzeczowa: ubrania, środki czystości, a także żywność. Trafia ona do studentów z Ukrainy i ich rodzin.

Już pierwszego dnia wojny rektor Uniwersytetu Śląskiego powołał pełnomocniczkę ds. pomocy Ukrainie – została nią Sylwia Ledwoch.

Pomagała ona w kontakcie z rodzinami studentów i pracowników z Ukrainy, a także w organizacji ich bezpiecznej podróży do Polski, zakwaterowaniu oraz znalezieniu pracy i podjęciu studiów.

Do pełnomocniczki można zgłaszać zarówno potrzebę pomocy, jak i inicjatywy wsparcia, w tym chęć indywidualnego zaangażowania się w pomoc.

Przygotowano systemowe wsparcie dla osób studiujących i pracujących, które pochodzą z Ukrainy, w zakresie kształcenia, porad prawnych, zdrowotnych i psychologicznych, a także pomoc w znalezieniu pracy czy miejsca do mieszkania.

Osoby, które chciały zmienić miejsce zamieszkania i zakwaterować się w akademiku, mogły złożyć wniosek w dziekanacie, natomiast wszystkim mieszkańcom z Ukrainy zagwarantowaliśmy zwolnienie z opłaty za miejsce w akademiku w marcu.

Uniwersytet Śląski przyjmuje obywateli Ukrainy, zapewniając im miejsce pobytu, a także najpotrzebniejsze środki higieniczne, ubrania oraz żywność.

Na Uniwersytecie Śląskim kształci się ponad 400 studentów z Ukrainy, a kolejnym 392 osobom udzielono pomocy w kompleksowy sposób, przyjmując ich do domów studenckich i zapewniając produkty pierwszej potrzeby.

Uczelnia przeznaczyła pulę środków finansowych na wyremontowanie, wyposażenie i przystosowanie pokoi mieszkalnych w domach asystenta na osiedlach akademickich. Ponadto pracownicy osiedli akademickich nawiązali współpracę z firmami zewnętrznymi i organizacjami (piekarnie, fundacje, punkty gastronomiczne), dzięki której możliwe jest dostarczanie produktów żywnościowych – stanowi to dodatkowe źródło pomocy.

Ponadto 29 studentów międzynarodowych przyjęto w domach studenckich w ramach tranzytu – zapewniono zakwaterowanie i środki pierwszej potrzeby osobom, które przebywały na terenie Ukrainy i uciekając przed konfliktem, znalazły schronienie w Polsce przed udaniem się w dalszą podróż do swoich krajów.

Wszystkim zapewniono opiekę medyczną, wyżywienie, a także najpotrzebniejsze środki higieniczne.

Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie przedłużono studentkom i studentom z Ukrainy sesję egzaminacyjną, umożliwiono udział w zajęciach zdalnie, a także możliwość odrobienia zajęć semestru letniego w dogodnym terminie.

W semestrze letnim 2021/2022 UŚ odsteuje od płatności za studia dla studentek i studentów pochodzących z Ukrainy. Możliwe jest także udzielenie urlopów krótkoterminowych w celu rozwiązania sytuacji formalnych.

W ramach funduszu stypendialnego do 28 marca 2022 roku wypłacono zapomogi dla studentów z Ukrainy na kwotę 306 000 zł (na 206 złożonych wniosków 206 zapomóg).

W ramach tzw. zrzutki na 13 złożonych wniosków wypłacono do dnia dzisiejszego 7 zapomóg na łączną kwotę 10 500 zł.

Ważną częścią podejmowanej przez UŚ pomocy Ukraińcom jest zapewnienie środków niezbędnych do życia. W tym celu na UŚ trwa zbiórka finansową oraz zbiórka rzeczowa, w którą zaangażowani są wszyscy członkowie społeczności akademickiej i osoby niezwiązane z uczelnią.

Już pierwszego dnia wojny w Ukrainie rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wystosował wiadomość do naukowców z uczelni partnerskich w Ukrainie, w którym wyraził sprzeciw i niepokój w związku z inwazją, a także pełną solidarność z narodem ukraińskim.

Rektor zapewnił ponadto, że Uniwersytet Śląski dołoży wszelkich starań, aby podtrzymać współpracę między uczelniami, a także zaoferował możliwą pomoc.

Uniwersytet Śląski podjął także kontakt ze Stanami Zjednoczonymi, zgłaszając do „The Guardian” chęć przyjmowania studentów uciekających z m. Sumy.

Ponadto Senat Uniwersytetu Śląskiego podjął uchwałę w sprawie wyrażenia solidarności z Ukrainą i potępienia agresji Rosji, o czym poinformowano wszystkie uczelnie partnerskie z Rosji.

Więcej na stronie:

Uniwersytet Śląski dla Ukrainy – podsumowanie działań

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]