Policja reaguje na ujawnienie zatrważającego stanu „floty”.

Policja reaguje na ujawnienie zatrważającego stanu „floty”.

18 kwietnia 2022 Wyłączono przez administrator

I choć jest to reakcja na pytanie policyjnych związkowców o ilość niesprawnych radiowozów w Bytomiu, to przecież należy postawić kolejne pytania o stan policyjnych pojazdów w innych miastach regionu.

***

jakiś czas temu policja otrzymała nieoznakowane radiowozy bmw. Z okazji szczytu klimatycznego, który odbył się w Katowicach, śląski garnizon policyjny dostał również inne – bardzo drogie samochody – m. in. kia stinger.

Kierownictwo policji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji bardzo nagłaśniały fakt wyposażenia policji w woj. śląskim w te bardzo drogie pojazdy. Lecz z odpowiedzi na pytanie policyjnych związkowców wyłania się zgoła inny obraz „floty” mającej służyć stróżom prawa.

Mirosław Soboń, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego zażądał od komendanta policji w Bytomiu informacji o stanie radiowozów w tej jednostce. I otrzymał odpowiedź, z której wyłania się dość przerażający obraz.

Na 65 samochodów aż 22 były niesprawne. 4 z nich były w tak fatalnym stanie (lub stare), że zostały „przygotowane do zdjęcia ze stanu”. Interia, która opisała sprawę, przytacza wypowiedzi anonimowych policjantów.

Z relacji funkcjonariuszy wynika, że czasem musieli biec na interwencję, gdyż nie mieli do dyspozycji sprawnego auta. Twierdzą również, że niektóre pojazdy oficjalnie dopuszczone do ruchu, de facto nie przeszłyby badania na zewnętrznej stacji diagnostycznej.

Czy sprawa dotyczy jedynie Bytomia? Nie wiadomo.

Natomiast z odpowiedzi bytomskiego komendanta policji wynika, że jeden z 45 sprawnych radiowozów został wypożyczony policji w Katowicach. Dlaczego była taka konieczność, skoro w Bytomiu aż jedna trzecia radiowozów jest niesprawna?

Policja bytomska wydała oświadczenie. Wynika z niego, że cytowani w artykule anonimowi funkcjonariusze nie mówili prawdy. Żadne radiowozy, które mogłyby stanowić zagrożenie, nie jeżdżą po mieście.

Interwencje też nie są zagrożone, podobnie jak bezpieczeństwo mieszkańców. Czas dojazdu na interwencję w Bytomiu wyniósł w kwietniu 2022 r. średnio 8,36 minuty.

Śląski garnizon policji jest największy w Polsce. Służy w nim 12 tys. policjantów.

Samochody policyjne zużywają się znacznie szybciej niż auta cywilne. Ze względu na intensywną eksploatację częściej też ulegają awariom i mają kolizje.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***