Tasak, podpalenie, dożywocie. Skazany się ukrywa.

Tasak, podpalenie, dożywocie. Skazany się ukrywa.

14 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

Po trzynastu latach został skazany na dożywocie 42-letni obecnie Rafał Pacyna z Będzina. W noc sylwestrową z 2005 na 2006 roku miał on dopuścić się zabójstwa dwojga ludzi oraz podpalenia mieszkania w celu zatarcia śladów zbrodni.

Ofiarami tego potwornego mordu (zbrodni dokonano przy użyciu tasaka) byli właścicielka kamienicy, w której Pacyna prowadził lokal gastronomiczny, pod nazwą „O kurczę”, wraz z dozorcą budynku. 47-letni mężczyzna miał być przypadkowym świadkiem zabójstwa swojej szefowej.

Rafał Pacyna był winien Jadwidze S. sporo pieniędzy za kilkumiesięczne zaległości w czynszu. Śledztwo wykazało, że dostał bezwzględny nakaz opuszczenia lokalu.

Miał więc wyraźny motyw, by zabić. Wraz z nim na ławie oskarżonych zasiadł jego kolega Mariusz Ż.

Sędziowie jednak nie mieli pewności, że to on jest zabójcą. I na tyle poważne wątpliwości, że w pierwszym procesie nawet go uniewinnili.

Sąd Okręgowy w Katowicach aż trzy razy wydawał wyroki w tej sprawie. Za pierwszym razem w roku 2008 obaj mężczyźni zostali skazani na dożywocie.
Apelacja w tej sprawie poskutkowała uchyleniem wyroku, by siedem lat później kolejny skład sędziowski uniewinnił podejrzanych i zwolnił z aresztu śledczego.

Ponowna apelacja, tym razem ze strony oskarżycieli, doprowadziła do trzeciego już procesu w tej sprawie. W 2019 roku na dożywocie sąd okręgowy skazał już tylko Rafała Pacynę.

Ten, na krótko przed ogłoszeniem wyroku, zniknął bez śladu, gdyż obydwaj podejrzani odpowiadali z tzw wolnej stopy. Mariusza Z. prawomocnie uniewinniono.

W lutym ubiegłego roku uprawomocnił się wyrok dożywotniego pozbawienia wolności Rafała Pacyny. Ostatecznie uznano go winnym zabójstwa dwojga ludzi i podpalenia ich zwłok.

Dziś Pacyna poszukiwany jest listami gończymi a także Europejskim Nakazem Aresztowania. Całkiem możliwe, że zmienił wygląd.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***