Ten reportaż TVP Opole o katowickim Załężu słusznie wzbudził ogromne oburzenie.

Ten reportaż TVP Opole o katowickim Załężu słusznie wzbudził ogromne oburzenie.

14 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

Przedstawił zmanipulowany, nieprawdziwy i krzywdzący obraz tej dzielnicy.

***

W październiku ubiegłego roku na antenie TVP 3 Opole opublikowany został reportaż „Mroczne dzielnice: Załęże”. Załęze zostało tam ukazane w szczególnie krzywym zwierciadle.

– Utworzenie takiego obrazu dzielnicy jest żenującą manipulacją – mówił wówczas prezydent Katowic Marin Krupa.

W grudniu ubiegłego roku do Rady Etyki Mediów (REM) trafiła skarga władz Katowic na telewizję publiczną. 13 stycznia REM wydała swoje stanowisko:

„TVP jako nadawca materiału oraz wymienione w skardze osoby naruszyły zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady prawdy, obiektywizmu i pierwszeństwa dobra odbiorcy, która stanowi, że podstawowe prawa czytelników, widzów, słuchaczy są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców”.

Dalej też jest ciekawie. REM pisze: „Nie tylko dzielnice są przedmiotem dokonanego przez TVP wyboru, także same miasta – niemal wyłącznie te, których prezydenci nie reprezentują rządzącej w Polsce partii, lub nie deklarują się jako jej zwolennicy. To, zdaniem REM, przejaw kolejnej tezy podpowiadanej przez autorów tej serii reportaży i obrażającej inteligencję widzów TVP – że mroczne dzielnice są tam, gdzie nie rządzi PiS”.

W Załężu odnowiono plac Londzina, powstał wodny plac zabaw, prężnie działają społecznicy, którzy odmieniają Załęże. Dość wymienić: Klub Wysoki Zamek czy Dom Aniołów Stróżów.

Dla dzielnicy powstał zintegrowany program rewitalizacji, który dofinansowany był z środków unijnych. Zaangażowanie mieszkańców dzielnicy widoczne jest na każdym kroku.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice.