Wielkie zwycięstwo górników.

Wielkie zwycięstwo górników.

14 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

Wywalczyli podwyżki.
Strajk jednak nie całkiem odwołany.

***

Strajk odwołany. Górnicy dostaną podwyżki i rekompensaty.

Dzisiaj (14 stycznia) odbyło się kolejne spotkanie w sprawie podwyżek dla górników. Zwołane na wczesny ranek.

Tym razem strony doszły do porozumienia. Oznacza to, że planowany na poniedziałek 17 stycznia strajk, polegający na blokadzie wysyłki węgla z kopalń do elektrowni, nie odbędzie się.

Trwające od kilku dni rozmowy negocjacyjne związkowców z przedstawicielami Polskiej Grupy Górniczej aż do dziś nie przynosiły oczekiwanych przez związkowców rezultatów. Górnicy domagali się podwyżek pensji o prawie 400 zł i rekompensaty za nadgodziny za okres od września do grudnia 2021 roku.

Podczas dzisiejszych rozmów strony ustaliły, że od stycznia 2022 wzrośnie średnie wynagrodzenie. Ponadto górnicy dostaną rekompensaty w wysokości 1500 zł od 1 marca 2022 roku.

W związku z zawartym porozumieniem, związkowców i przedstawicieli PGG, zawieszono planowany na poniedziałek strajk. Zawieszono lecz nie odwołano.

Jak informują związkowcy, są jeszcze inne postulaty, które dotyczą całego górnictwa, dlatego przymierzają się do kolejnych rozmów – tym razem z rządem.
Istnieje wiele zastrzeżeń do umowy społecznej, oraz jej realizacji przez rząd. Przedstawiciele związków zawodowych zarzucają rządzącym opieszałość i bierność.

Niepokoją ich również ostatnie doniesienia o przyspieszonej likwidacji kopalń.

We wcześniejszych doniesieniach, ustalono, że wydobycie zakończy się do 2049 roku. Dlatego na początku przyszłego tygodnia związkowcy znów siądą do rozmów.

Jeśli i te postulaty nie zostaną spełnione, to 21 stycznia górnicy najpewniej wyjdą na tory blokując wysyłkę węgla do elektrowni. Będziemy śledzić rozwój wypadków i informować, gdy tylko pojawią się jakieś nowe okoliczności.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście). (ir)

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. Wikimedia.